Od stycznia ruszają nowe konta emerytalne

IKZE, czyli indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, będą mogły prowadzić banki, biura i domy maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe i funduszy inwestycyjnych oraz powszechne towarzystwa emerytalne, zarządzające funduszami emerytalnymi.

Dotychczas zezwolenie z Komisji Nadzoru Finansowego otrzymały dwie instytucje. – Na razie wydaliśmy dwie zgody: dla PKO BP Bankowego PTE i PTE PZU. W komisji są wnioski jeszcze trzech innych towarzystw emerytalnych – powiedział Gazecie Prawnej Łukasz Dajnowicz z biura prasowego Komisji Nadzoru Finansowego.

Czym mają się różnić nowe konta od tych, które są dostępne już od 2004 roku? W przypadku IKE nie przysługuje nam zwolnienie podatkowe w ramach PIT od kwot odkładanych na starość. Pieniądze wypłacone z IKE już po przejściu na emeryturę będą zwolnione z podatku dochodowego. 

W przypadku IKZE wpłacane pieniądze można odpisywać od podstawy opodatkowania, co oznacza niższy podatek w całym okresie oszczędzania. W zamian wypłacane z IKZE środki będzie trzeba wykazać w rocznym zeznaniu i zapłacić od nich podatek dochodowy zgodnie z obowiązującą w przyszłości stawką – wyjaśnia Gazeta Prawna.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: