Ograniczenia dla wcześniejszych emerytów

Od 1 września obowiązują zaostrzone limity dochodu, od którego zależy prawo do wcześniejszej emerytury.

Osoba zarabiająca ponad 4376 zł (130 proc. średniej pensji) nie otrzyma świadczenia. Zostanie ono zawieszone – pisze Rzeczpospolita.

Jeśli osiągnięty przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, czyli 2356,30 zł, nie będzie jednak wyższy niż 130 proc. średniej pensji w poprzednim kwartale, to świadczenie ulegnie zmniejszeniu.

Zawieszenie i zmniejszenie emerytury nie dotyczy tych, którzy mają ustalone prawo do emerytury i ukończone 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) i nadal pracują.

Dziennik podkreśla, że nowe progi będą obowiązywać do 30 listopada. W porównaniu z poprzednimi kwotami granicznymi są znacznie niższe. Wcześniej progi wynosiły 4506,30 zł i 2425,60 zł.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 7.3.2007

  Jaki dodatek otrzymają emeryci i renciści?

  Ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy o dodatku pieniężnym dla emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny oraz niektórych innych (...)

 • 30.10.2018

  Świąteczne ograniczenia w ruchu

  Jakie ograniczenia w ruchu będą obowiązywały w Dzień Wszystkich Świętych i Narodowe Święto Niepodległości oraz w dni poprzedzające te święta?

 • 10.4.2017

  Uwolnić ptactwo

  Złagodzono ograniczenia związane z występowaniem grypy ptaków. Jakie organiczenia zniesiono? Od kiedy można wypuszczać ptactwo domowe?

 • 31.1.2019

  Zakres uprawnień budowlanych będzie w ustawie

  Prawo budowlane będzie regulowało zakres uprawnień budowlanych. Trwają ostatnie prace legislacyjne nad przeniesieniem dotychczas uregulowanego w rozporządzeniu zakresu do ustawy. 

 • 20.2.2019

  Ograniczenia handlu w niedziele a liczba sklepów

  Spadek liczby sklepów rozpoczął się jeszcze przed wprowadzeniem ograniczenia handlu w niedziele, dlatego nie powinien być traktowany jako efekt zmian przepisów, a raczej jako długofalowa (...)