Opieszałości fiskusa możemy przeciwdziałać

Jeżeli urzędnik nie dotrzyma terminów załatwienia spraw, to możemy skorzystać m.in. z prawa do ponaglenia – donosi Rzeczpospolita.

Z prawa do ponaglenia możemy skorzystać wtedy, gdy sprawa nie została załatwiona w terminie określonym w ordynacji podatkowej dla załatwienia sprawy w I i II instancji. Fiskusa możemy ponaglić także wówczas, gdy urzędnik nie dotrzyma nowego terminu, wyznaczonego przez rozpatrującego sprawę po przekroczeniu terminu pierwotnego.

Rzeczpospolita wyjaśnia, że jedynie od nas zależy, czy skorzystamy z tego prawa po upływie pierwszego terminu załatwienia sprawy, czy dopiero gdy minie nowy, dodatkowy termin.

Z ponagleniem należy wystąpić do organu podatkowego wyższego stopnia, czyli izby skarbowej. Jeśli sprawa nie została załatwiona w terminie przez dyrektora izby, to możemy wystąpić z ponagleniem do ministra finansów.

Więcej na łamach dzisiejszego wydania Rzeczpospolitej.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.11.2017

  Pełnomocnik z urzędu w sprawach cywilnych

  W procesie cywilnym możemy żądać ustanowienia dla nas profesjonalnego pełnomocnika z urzędu, w osobie radcy prawnego lub adwokata. Przede wszystkim może uzyskać go strona zwolniona od kosztów (...)

 • 26.1.2018

  Ustawa chroniąca dobre imię Polski uchwalona

  Przyjęte przez Sejm zmiany mają przeciwdziałać nieuzasadnionemu i błędnemu obarczaniu Polski i Polaków odpowiedzialnością za zbrodnie dokonane w trakcie II wojny światowej przez III Rzeszę (...)

 • 27.8.2018

  Cisza nocna - jakie są następstwa zakłócania ciszy nocnej

  Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył przykrych następstw zakłócania ciszy nocnej. Nasz spokojny sen wpływa na sprawne funkcjonowanie organizmu za dnia, dlatego (...)

 • 11.6.2017

  Ponaglenie w postępowaniu administracyjnym

  Od 1 czerwca 2017 r. przepisy przewidują nową, przejrzystą drogę zwalczania opieszałości w załatwianiu spraw – ponaglenie. Można z niej skorzystać zarówno w przypadkubezczynności (...)

 • 16.3.2017

  Kurator dla nieznanego z miejsca pobytu

  Wskazanie adresu zamieszkania pozwanego jest niezbędnym elementem pozwu. Jednakże przecież nie zawsze mamy możliwość wskazania tego adresu, z uwagi na okoliczność, iż go nie znamy i nie mamy możliwości (...)