Opłaty za przedszkola nadal idą w górę

Wysyłając dziecko do państwowej placówki na osiem godzin dziennie, trzeba zapłacić nawet 650 zł miesięcznie.

To o 20 zł więcej niż w grudniu. Samorządy podnoszą stawki za tzw. dodatkową opiekę nad dziećmi, czyli każdą ponadnormatywną godzinę (darmowych jest tylko pięć dziennie) – czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Dziennik zaznacza, że opłaty rosną o 8,2 proc. Samorządy używają argumentu, że o tyle właśnie od 1 stycznia zwiększyła się pensja minimalna.

We Wrocławiu za każdą dodatkową godzinę opieki nad dzieckiem rodzice płacą dziś 2,60 zł – o 20 gr więcej niż w grudniu. W Łodzi stawka wzrosła z 2,08 do 2,25. Poznań opłaty za godziny opieki dodatkowej podniósł z 2,84 na 3,08.

Wszędzie samorządy odpowiadają tak samo: Wzrosła płaca minimalna, z którą połączona jest opłata za przedszkole. Według Gazety Prawnej minimalna wypłata nie ma jednak wpływu na koszty funkcjonowania przedszkoli. Zdaniem ekspertów gminy znalazły zręczny sposób na zapewnienie sobie dodatkowych wpływów.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Janusz Bartkiewic

30.1.2012 10:25:19

Re: Opłaty za przedszkola nadal idą w górę

Już widze jak sięciesza te matki (rodzice), które zarabiaja po 900 - 1100 zł na rękę. A takich się w III RP parę znajdzie.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 19.3.2018

  Wakacje w przedszkolu?

  Przedszkole jest placówką nieferyjną, funkcjonuje cały rok, a ewentualne przerwy ustala organ prowadzący na wniosek dyrektora i rady przedszkola - wyjaśniło Ministerstwo Edukacji (...)

 • 24.9.2018

  Nauka w publicznych przedszkolach jest bezpłatna

  Zmuszanie rodziców do kupowania książek, kart obserwacji, kart pracy jest nieuprawnionym nakładaniem na rodziców dodatkowych opłat za korzystanie przez ich dzieci z wychowania przedszkolnego. (...)

 • 18.3.2018

  Opłaty za publiczne przedszkola a umowy cywilnoprawne

  Ustalenie wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez gminę następuje w drodze uchwały rady gminy. Nie ma podstaw do zawierania przez dyrektorów (...)

 • 18.12.2018

  Zimowa przerwa świąteczna w szkołach

  Zimowa przerwa świąteczna trwa w szkołach od 23 do 31 grudnia br. Jest to dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W tych dniach dyrektor szkoły nie ma obowiązku zapewnienia (...)

 • 18.12.2018

  Wysokość wskaźnika rocznej opłaty telekomunikacyjnej w 2019 roku bez zmian

  Wskaźnik opłaty na 2019 r. został ustalony na poziomie 0,05% rocznych przychodów przedsiębiorcy telekomunikacyjnego i pozostaje na tym samym, niezmiennym poziomie od 2009 roku.