Organ mający udostępnić informację publiczną nie może się uznać za niewłaściwy

Organ administracji, do którego trafił wniosek o udostępnienie informacji publicznej nie ma możliwości uznania się za niewłaściwy – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Wniosek taki płynie po uchyleniu przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego postanowienia powiatowego inspektora, który uznał się za niewłaściwy i zgodnie z art. 65 kpa przekazał wniosek o udostępnienie informacji do innego inspektora. Organ rozpatrujący zażalenie wnioskodawcy na przekazanie sprawy doszedł do wniosku, że organ do którego trafił wniosek może albo udzielić informacji albo odmówić jej udzielenia, jeśli np. nie dysponuje żądaną informacją. Mimo stosowania przepisów kpa do procedury udostępniania informacji publicznej organ administracji nie jest uprawniony do przekazywania sprawy do innego organu, nawet jeśli byłby on właściwym.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 2.4.2015

  Odwołanie od decyzji - Jak napisać i w jakim terminie?

  Odwołanie jest środkiem zaskarżenia przysługującym stronie na decyzję wydaną w pierwszej instancji przez organ administracji publicznej, a także inny organ lub podmiot, który na mocy prawa (...)

 • 19.6.2017

  Publiczne zawiadomienie o decyzjach i innych czynnościach organu

  Od 1 czerwca 2017 r. możliwe jest stosowanie tej uproszczonej proce­dury zawiadamiania o decyzjach i innych czynnościach organu w każdym postępowaniu (bez względu na jego przedmiot), o ile (...)

 • 28.2.2018

  Czynny żal pozwala uniknąć konsekwencji karnych skarbowych

  Przewidziany w Kodeksie karnym skarbowym skuteczny czynny żal po popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego (np. w razie niezłożenia deklaracji w terminie czy niezapłacenia należnego podatku) daje (...)

 • 16.7.2017

  Koncesja - Jakiego rodzaju działalność gospodarcza wymaga koncesji?

  Swoboda prowadzenia działalności gospodarczej stanowi konstytucyjną zasadę w prawie polskim. Wyjątkiem od tej zasady jest obowiązek uzyskania koncesji przed podjęciem działalności gospodarczej. (...)

 • 24.2.2015

  Dostęp do informacji medycznych

  Czy można domagać się ujawnienia informacji medycznych dotyczących swojej osoby? Czy szpital ma obowiązek przedstawić naszą kartotekę medyczną? Co zrobić w przypadku odmowy udostępnienia nagrań (...)