Pacjenci dostaną receptę elektroniczną

Za trzy lata e-recepty będą wypisywać lekarze w całym kraju. Wdrożenie programu ma kosztować 3,8 mln zł – donosi Gazeta Prawna.

Nie ma jednej definicji na „e-receptę”. - Tym pojęciem określa się zarówno możliwość wydrukowania recepty w komputerze, jak i bardzo skomplikowane programy komputerowe, które jednocześnie umożliwiają przesyłanie recept do aptek i płatnika oraz ich rozliczanie. W tak szerokim pojęciu e-recepta pomaga również lekarzowi – już na etapie jej wypisywania widzi, jakie inne leki stosuje pacjent, i czy te, które chce mu wypisać, nie spowodują np. negatywnych skutków ubocznych – tłumaczy na łamach gazety Prawnej Leszek Sikorski z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Stary

27.5.2010 20:12:18

Re: Pacjenci dostaną receptę elektroniczną

Ciekawią mnie w tym wszystkim dwie sprawy: 1. Skąd lekarz (program) będzie wiedział w której aptece zechcę wykupić te leki? 2. Kto stoi za milionami wydanych złotych na nowe oprogramowania komputerowe. Tego nie trzeba wiedzieć, bo to czuć. Na programy ZUS-u poszły w błoto ciężkie miliony, a efekt jest bardziej niż mizerny. W dodatku pacjent jako również podatnik tylko na każdym kroku na tym traci. Tak samo będzie z e-receptami. Pójdą w błoto ( a raczej do czyjejś kieszeni) ciężkie pieniądze bezpodstawnie. A wystarczyłby moim zdaniem podpis elektroniczny i adres poczty elektronicznej. Zarówno lekarz jak i aptekarz umie posługiwać się komputerem i potrafi za pomocą internetu wysłać pocztę do żądanego adresata. I wcale nie potrzeba do tego niewiem jakich programów za miliony złotych. Dowodem nich jest jak po cichu ale skutecznie rozwinął się w formie elektronicznej cały potężny dział gospodarki jakim są zamówienia publiczne. Da się?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 11.1.2019

  Pierwszy tydzień e-recepty w Polsce

  Od 1 stycznia 2019 wszystkie apteki w Polsce są zobowiązane do podłączenia do platformy e-zdrowie (P1). Daje ona możliwość realizacji e-recept, ale także generowania elektronicznego Dokumentu Realizacji (...)

 • 8.3.2017

  Dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej

  Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2173) wprowadziła (...)

 • 22.3.2018

  E-recepty nadchodzą

  Parlament uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty. Dzięki niej będzie mogła być wystawiana elektroniczna recepta.

 • 20.9.2017

  Bezpłatne leki dla seniorów

  Bezpłatnie leki przysługują wszystkim seniorom 75+ ze schorzeniem mieszczącym się w zakresie wskazań objętych refundacją, uprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanym ze środków (...)

 • 25.1.2019

  E-dowód – start: marzec 2019

  Wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną będzie można składać od 4 marca 2019 r. Będzie to dotyczyło przede wszystkim osób, których dowody straciły (...)