Papierosy pójdą w górę jeszcze kilka razy

Unia Europejska podniesie minimalną stawkę akcyzy na papierosy o blisko 40 proc. - donosi Gazeta Prawna.

Obecnie stawka minimalna wynosi 64 euro za 1000 sztuk, po zmianach wzrośnie do 90 euro. Dyrektywa zacznie obowiązywać w większości krajów członkowskich od 1 stycznia 2014 roku. Nowe kraje Unii - w tym Polska - mają czas do roku 2018.  

- Dojście do poziomu 90 euro musi się wiązać z okresami przejściowymi dla części państw UE w związku z różnicami w sile nabywczej konsumentów i obecnym dużym zróżnicowaniem cen papierosów na rynku unijnym. Dla niektórych krajów osiągnięcie wskazanego celu nie jest problemem, ale dla innych oznaczałoby gwałtowną, skokową podwyżkę cen nawet o kilkadziesiąt procent - mówi Gazecie Prawnej Zbigniew Sobecki, menedżer w zespole cła i akcyzy w firmie doradczej KPMG.

Według eksperta celem podniesienia akcyzy jest ograniczenie dostępu do papierosów. Wysoka cena ma skutecznie oduczyć palaczy sięgania po wyroby tytoniowe.  

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.6.2017

  Akcyza na elektroniczne papierosy i wyroby nowatorskie

  Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy, która wprowadza akcyzę na płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie. Przewiduje też obowiązek (...)

 • 25.1.2018

  Płyny do e-papierosów objęte akcyzą

  Nowelizacja przewiduje objęcie podatkiem akcyzowym od 1 stycznia 2019 r. płynu do papierosów elektronicznych i tzw. wyrobów nowatorskich (mieszaniny zawierające tytoń lub susz tytoniowy, (...)

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 11.12.2018

  Najniższe emerytury w górę

  Rząd przyjął projekt ustawy, w świetle którego od przyszłego roku wzrosną świadczenia wypłacane emerytom. Np. najniższe emerytury wyniosą 1.100 złotych, a wszystkie świadczenia wzrosną (...)

 • 15.2.2019

  Więcej cudzoziemców

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem do pracy i zamieszkania. Pokazują to dane z nowego raportu ZUS „Cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych”. Najchętniej (...)