PIP za kontrolowaniem bez zapowiedzi

Propozycje Państwowej Inspekcji Pracy, dotyczące zmian w przepisach, które mają m.in. zmienić zasady kontroli, trafiły już do Komisji Trójstronnej - donosi Gazeta Prawna.

Inspekcja wnioskuje, aby kontrole legalności zatrudnienia oraz kontrole powypadkowe były przeprowadzane we wszystkich firmach bez zapowiedzi.

- Teraz możemy tak działać tylko w zakładach przemysłowych i w handlu, co jest zgodne z przepisami Konwencji nr 81 Międzynarodowej Organizacji Pracy - wyjaśnia Gazecie Prawnej Tadeusz Jan Zając, główny inspektorat pracy.

Zając tłumaczy, że sprawdzenie okoliczności wypadku lub legalności zatrudnienia nie może być skuteczne, jeśli trzeba je zapowiedzieć siedem dni wcześniej.

Główny inspektor pracy twierdzi, że PIP powinna zajmować się przede wszystkim kwestiami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy, oceną ryzyka zawodowego, chorobami zawodowymi, szkoleniami bhp i w określonym zakresie przestrzeganiem prawa pracy.

- O tym, czy powinna realizować inne zadania i w jakim zakresie, powinna zadecydować dyskusja, w tym również z udziałem partnerów społecznych - mówił w rozmowie z Gazetą Prawną Tadeusz Jan Zając.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.9.2018

  Kto sfinansuje Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

  Rządowy projekt zakłada powstanie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych – nowej instytucji, która będzie wspierała osoby niepełnosprawne. Proponowane rozwiązanie stanowi (...)

 • 6.9.2018

  „Mama 4+” - będzie kolejny rządowy program dla rodzin?

  Program wsparcia dla rodziców „Mama 4+” trafił do konsultacji społecznych. Pomoże on osobom, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, ale nie udało się im wypracować (...)

 • 20.2.2014

  Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania powróci?

  Ministerstwo Finansów już od kilku miesięcy zapowiada wprowadzenie do Ordynacji przepisu z nową klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania. Co taka klauzula może wprowadzić i jakie mogą być tego (...)

 • 5.11.2018

  Co nowego dla żołnierzy?

  Uczestnicy misji zagranicznych, którzy wielokrotnie brali udział w działaniach poza granicami państwa, ale – z uwagi na charakter i potrzeby misji – jednorazowy czas ich trwania (...)

 • 27.11.2017

  Nowy model podstawowej opieki zdrowotnej

  Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej jest to kolejna z przełomowych zmian, którą pozytywnie odczują pacjenci, jak również lekarze, pielęgniarki (...)