Działalność gospodarcza

Podatnik zapłaci wyższą karę

Kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe podniesiono wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia - informuje Gazeta Prawna.

Od 1 stycznia 2010 roku minimalna płaca wynosi 1317 zł, czyli o 41 zł więcej niż w roku ubiegłym.

Karę grzywny za wykroczenia skarbowe sąd wymierza natomiast w granicach od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Wysokość grzywny za przestępstwa ustalana jest z kolei na podstawie stawek dziennych. Przy wyznaczaniu kary sąd określa wysokość jednej stawki oraz ich ilość. Liczba stawek nie może być niższa niż 10 i wyższa niż 720.

Stawka dzienna określana jest indywidualnie dla każdego przestępcy. Jej wysokość musi się mieścić w granicach od kwoty równej 1/30 minimalnego wynagrodzenia do czterystukrotności tej kwoty (czterystukrotności wspomnianej 1/30 minimalnego wynagrodzenia) - czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 30.6.2018

  Split Payment, na czym polega mechanizm podzielonej płatności

  1 lipca 2018 r. wchodzi w życie dobrowolny mechanizm podzielonej płatności dla przedsiębiorców. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa transakcji realizowanych przez przedsiębiorców (...)

 • 12.5.2017

  Zwrot VAT - Zasady zwrotu VAT

  W systemie podatku od towarów i usług (VAT) prawo uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest cechą umożliwiającą realizację zasady neutralności tego podatku dla podatnika (...)

 • 29.12.2005

  Co się dzieje, gdy podatnik nie zapłaci podatku?

  Jeśli podatnik nie zapłaci należnego fiskusowi podatku, to może się spotkać z pewnymi - określonymi szczegółowo w przepisach prawa - reakcjami ze strony organów państwowych. Co może (...)

 • 15.6.2006

  Jak rozliczyć VAT po rezygnacji z metody kasowej lub utracie do niej prawa?

  Rezygnacja z metody kasowej oraz utrata do niej prawa oznacza pewne komplikacje w zakresie rozliczania podatku. Rezygnacja z metody kasowej oraz utrata do niej prawa oznacza pewne komplikacje w zakresie (...)

 • 27.7.2018

  Jak dostać zwrot nadpłaty podatku?

  Zdarza się, że podatnik, płatnik lub inkasent wpłacił (bądź też kwota została pobrana) do organu podatkowego kwotę wyższą niż wysokość zobowiązania podatkowego, albo też kwotę nienależną. (...)