Polaków nie stać na konto w banku

23 procent dorosłych Polaków nie ma własnego konta w banku czy SKOK-u.

Według Gazety Prawnej pobierane przez banki opłaty za prowadzenie rachunków są za wysokie dla najbiedniejszych Polaków.

Przykładowo PKO BP, który prowadzi 5,5 mln rachunków, za popularne Superkonto pobiera miesięczną opłatę 6,90 zł. Chcąc korzystać z bankowości elektronicznej należy doliczyć do tego 2 zł miesięcznego abonamentu. Jeśli chcemy korzystać z karty płatniczej, to za każde 12 miesięcy zapłacimy kolejne 20 zł.

Gazeta Prawna pisze, że rozwiązaniem problemu byłoby np. wprowadzenie specjalnych darmowych kont dla najuboższych.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

jg

16.12.2010 16:1:18

Re: Polaków nie stać na konto w banku

To nie są bzdury! W żadnym banku nie ma nic za darmo - każdy raczej wcześniej niż później o tym się przekonuje. Banki są bardziej zachłanne niż "przedwojenni" Żydzi. W każdym banku opłaty, choćby tzw. manipulacyjne, są wyższe niż naliczana prowizja od powierzonych bankowi pieniędzy. Przykład? Wymieniony w artykule bank, nalicza od kwoty 10 tyś. zł za powierzone mu pieniądze, którymi obraca i zarabia, aż 1 zł miesięcznie. Czy to nie jest lichwa?! Który, najlepszy bank pożyczy nam taką kwotę na miesiąc, za 1 zł. Może to i przesada, że Polaków nie stać na konto w banku. Polacy, są jednak praktyczni i widzą panujące w banku lichwiarstwo, dlatego nie chcą zakładać kont. Ja osobiście, gdyby nie wygoda i wymuszona rzeczywistość nieprawnymi uwarunkowaniami, z chęcią zrezygnowałbym z konta, choćby dlatego, aby byle prezesek banku nie żerował na moich ciężko zarobionych pieniądzach.

jkola

14.12.2010 18:56:5

Re: Polaków nie stać na konto w banku

bzdury! sa konta bankowe , w ktorych nie ponosi sie praktycznie zadnych oplat. Wspomniany wyzej PKO BP zawsze nalezal do drogich bankow:)

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.3.2009

  Na czym polega akredytywa?

  Akredytywy znajdują zastosowanie zarówno w obrotach krajowych jak i zagranicznych. Akredytywa gwarantuje dostawcy bezwzględne i natychmiastowe otrzymanie należności, a odbiorcy pozwala uzależnić (...)

 • 11.5.2005

  Na jakich zasadach funkcjonuje e-konto?

  Jak wynika z badań rynkowych, Polacy wciąż chętniej osobiście kontaktują się z bankiem, mimo iż przez telefon i internet mogliby większość swoich spraw załatwić wygodniej, szybciej, a przede (...)

 • 9.11.2004

  Umowa kredytu

  Dostępność kredytu bankowego jest jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki rynkowej. Przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówkowego w celu sfinansowania swych przedsięwzięć, z których (...)

 • 4.2.2005

  Zasady ogólne prawa bankowego

  Przepisy dotyczące funkcjonowania banków w Polsce zostały zawarte w ustawie Prawo bankowe. Ten akt prawny reguluje podstawowe prawa i obowiązki banków, a także uprawnienia i obowiązki klientów (...)

 • 9.11.2004

  Środki gwarantowane

  Ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym ustanawia system ochrony środków pieniężnych lokowanych w podmiotach objętych systemem gwarantowania. Gwarancją objęte są środki ulokowane na rachunkach (...)