Policja szybciej dostanie dane przestępców

Funkcjonariusze – bez wcześniejszej zgody sądu – otrzymają informację, czy określone osoby mają rachunek w danym banku.

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o wymianie informacji z organami ścigania państw członkowskich Unii Europejskiej – donosi Gazeta Prawna.

Dokument zakłada, że informacje dotyczące przestępczości oraz majątku przestępców będą szybciej wymieniane pomiędzy organami ścigania krajów unijnych.

MSWiA uspokaja, że organa ścigania innych państw UE nie będą miały bezpośredniego dostępu do danych obywateli polskich. Będą mogły jedynie wystąpić – za pośrednictwem KGP – z konkretnym zapytaniem np. o to, czy dana osoba prowadzi w Polsce działalność gospodarczą.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 12.2.2019

  Twój e-PIT gotowy od 15 lutego

  Od 2019 roku podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 nie muszą martwić się o rozliczenia z urzędem skarbowym. Ich roczne zeznania podatkowe PIT zostały automatycznie i bezpłatnie (...)

 • 14.5.2018

  Pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC

  Już wkrótce kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi wspomniane dane w systemie informatycznym CEP.

 • 21.11.2018

  Dane inspektora ochrony danych powinny być łatwo dostępne

  Przetwarzający dane osobowe muszą wyznaczyć inspektora ochrony danych (IOD) oraz powiadomić o tym fakcie Prezesa UODO. Podmiot, który wyznaczył inspektora ochrony danych, powinien (...)

 • 17.4.2018

  Będą ułatwienia dla kierowców

  Wkrótce kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi wspomniane dane w systemie informatycznym CEP (Centralna Ewidencja (...)

 • 12.9.2016

  Co jeśli Policja nie chce ścigać przestępstwa?

  Policja ma obowiązek ścigania każdego przestępstwa, jeśli uzyska wiarygodną wiadomość o jego popełnieniu. Niektóre z przestępstw są ścigane wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego, a niektóre (...)