Polscy wydawcy nie chcą Chomika

- Chomikuj.pl, Wiaderko.pl, Peb.pl czy inne podobnie działające serwisy stają się prawdziwą plagą dla wydawców – mówi Gazecie Prawnej Bartłomiej Roszkowski, właściciel serwisu Nexto.pl sprzedającego e-booki i książki w wersji audio.

- Zwracam się do Państwa z prośbą, aby zacząć aktywnie walczyć z serwisami udostępniającymi nielegalnie Państwa treści w internecie. Chcielibyśmy, w pierwszej kolejności, skierować nasze działania przeciwko serwisowi Chomikuj.pl – list o takiej treści wysłał Roszkowski do niemalże wszystkich polskich wydawnictw.

Według nieoficjalnych danych wydawcy tracą na piractwie książek kilka milionów złotych rocznie.   

Walka z piractwem książek nie jest jednak prosta. – Do tej pory wydaliśmy około 40 tytułów i wszystkie regularnie znajduję na Chomiku. Wysyłam do administracji e-mail ze skargą na złamanie praw autorskich. Serwis przeprasza i informuje, że już zablokował wskazaną pozycję i poinformował użytkownika, który ją wrzucił, o złamaniu prawa.  Audiobook znika. Jednak za kilka dni czy nawet godzin pojawia się na innym koncie – opowiada gazecie Lidia Nagiecka z wydawnictwa Qes Agency.

- Jeżeli serwisy reagują na skargi w sprawie takich pirackich kopii i je usuwają, to są zwolnione z odpowiedzialności, bo nie mogą przecież prewencyjnie kontrolować swoich użytkowników – przyznaje dr Wojciech Machała, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: