Posłowie chcą ulżyć zadłużonym Polakom

Dziś ruszają w Sejmie prace nad projektami antyspreadowymi. Przepisy mają pomóc milionom kredytobiorców zadłużonych w obcych walutach.

Sejmowa podkomisja stała do spraw instytucji finansowych będzie pracować nad trzema projektami ustaw antyspreadowych, autorstwa PO, PSL i SLD – informuje Gazeta Prawna.

Chcemy do wieczora przygotować sprawozdanie podkomisji – podkreśla w rozmowie z dziennikiem przewodniczący Sławomir Neumann, poseł PO. Według planów jutro ma je przyjąć Komisja Finansów Publicznych, a do piątku ma się odbyć jej drugie i trzecie czytanie.

PO chce umożliwić kredytobiorcom spłatę kredytu w walucie, w której się zadłużyli, bez żadnych opłat. Według PSL tylko wprowadzenie średniego kursu NBP, po jakim rozliczaliby się klienci banków, gwarantuje likwidację spreadów. SLD domaga się, aby banki informowały klientów przed podpisaniem umowy kredytowej, ile wyniesie spread.

Gazeta Prawna przewiduje, że nowe przepisy będą obowiązywały już na przełomie sierpnia i września tego roku.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

gini

27.7.2011 12:39:17

Re: Posłowie chcą ulżyć zadłużonym Polakom

Stary zupełnie nie rozumiesz tematu. Nikt nie zamierza pomagać kredytobiorcom - nikt im nie da ani jednej złotówki, ani jednego franka Chodzi wyłącznie o wyeliminowanie złodziejskiej praktyki banków. Masz do spłaty ratę 1000 franków, przynosisz do banku 1000 franków, które dostałeś od cioci na urodziny, a bank ci mówi, że ten twój 1000 franków ma mniejszą wartość niż 1000 franków dla banku i masz dopłacić jeszcze 200zł. Tymi spreadami już dawno powinno się zająć jakieś CBŚ, bo to jawne wyłudzenie. PS mam kredyt w złotówkach :)

Stary

25.7.2011 22:17:12

Re: Posłowie chcą ulżyć zadłużonym Polakom

Jak sobie Polaczku wziąłeś kredyt w złotówkach to spadaj na drzewo. No chyba że masz we frankach to już rządzący lecą z pomocą. Pewnie większość z nich ma kredyt walutowy. Kiedyś mówiło się, że chytry dwa razy traci. Dziś uczciwy dwa razy traci. Tfu...

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 30.4.2009

  Umorzenie niezaspokojonych zobowiązań upadłego konsumenta

  Nowe przepisy pozwalają zadłużonym spłacić długi w granicach ich możliwości finansowych i uwolnić się od pozostałego długu, który przerasta możliwości finansowe. Po wykonaniu przez (...)

 • 18.10.2017

  Emerytury dla obywateli Ukrainy?

  Dzięki postanowieniom umowy o zabezpieczeniu społecznym możliwe jest transferowanie świadczeń dla świadczeniobiorców mieszkających w Polsce, na ich rachunki bankowe. Inną zasadą, (...)

 • 27.12.2017

  Walka z agresywanym planowaniem podatkowym

  13 grudnia Parlament Europejski przyjął zalecenia komisji śledczej ds. Panama Papers dotyczące prawidłowego egzekwowania przepisów mających na celu walkę z agresywanym planowaniem (...)

 • 27.12.2017

  Instytut Solidarności i Męstwa

  Nowa ustawa ma na celu powołanie Instytutu Solidarności i Męstwa oraz określenie jego organizacji i zadań. Instytut ma inicjować, podejmować i wspierać działania upamiętniające i honorujące (...)

 • 27.10.2018

  Święto na ostatnią chwilę...?

  Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Sejm przyjął ustawę o święcie narodowym 12 listopada 2018 r. Zgodnie z uzasadnieniem, dodatkowy wolny dzień pozwoli Polakom na godne uczczenie (...)