Posłowie nie chcą skazańców w wyborach

Wszystkie kluby popierają zmiany w ordynacji wyborczej do parlamentu, zakładające zakaz kandydowania osób skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Podczas wczorajszej debaty w Sejmie kluby parlamentarne zgodnie przyznały, że osoby skazane prawomocnym wyrokiem nie mogą kandydować do Sejmu i Senatu. Projekt, który zmienia także m.in. ustawę o wyborze prezydenta, został skierowany do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej zajmującej się prawem wyborczym.

Dokument zakłada, że osoba, która chciałaby zostać posłem lub senatorem, musiałaby złożyć oświadczenie o tym, że nie była skazana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, czyli tzw. oświadczenie o posiadaniu "prawa do wybieralności". Prawdziwość oświadczenia byłaby sprawdzana w Krajowym Rejestrze Karnym.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.2.2019

  Zmiany dotyczące komisji wyborczych

  Zmiany w Kodeksie wyborczym mają usprawnić proces powoływania obwodowych komisji wyborczych oraz urzędników wyborczych. Dostosowują także brzmienie przepisów kodeksu wyborczego do treści (...)

 • 27.12.2017

  Walka z agresywanym planowaniem podatkowym

  13 grudnia Parlament Europejski przyjął zalecenia komisji śledczej ds. Panama Papers dotyczące prawidłowego egzekwowania przepisów mających na celu walkę z agresywanym planowaniem (...)

 • 21.6.2017

  Prostsze oznakowania efektywności energetycznej sprzętów AGD

  Posłowie Parlementu Europejskiego zgodzili się na wprowadzenie prostszych oznakowań, ułatwiając konsumentom wybór produktów energooszczędnych i obniżenie rachunków za prąd. 

 • 24.4.2017

  Gospodarowanie odpadami a gospodarka o obiegu zamkniętym

  Parlament Europejski chce więcej recyklingu, mniej wysypisk i mniej marnotrawstwa żywności. Odsetek odpadów przeznaczanych do recyklingu, który wynosi obecnie w UE 44%, powinien osiągnąć (...)

 • 8.4.2009

  Prawa obywatela Unii Europejskiej

  Każdy obywatel państwa członkowskiego jest jednocześnie obywatelem Unii Europejskiej. Z obywatelstwa unijnego wynikają zaś dlań pewne prawa. W tym opracowaniu wskazujemy, na czym polegają najważniejsze (...)