Powstają specjalne pomieszczenia dla skazanych

Kilkanaście komend policji i oddziałów Żandarmerii Wojskowej w całym kraju przygotowuje specjalne pomieszczenia, w których będą przetrzymywani aresztanci oraz skazańcy wysłani na przesłuchanie np. do odległego sądu czy prokuratury - informuje Rzeczpospolita.

Obowiązek zorganizowania takich pomieszczeń nakłada na wyznaczone placówki rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, które weszło w życie 1 stycznia.

Pokoje dla skazańców są potrzebne, ponieważ zdarza się, że sytuacja losowa uniemożliwia im powrót do więzienia z przesłuchania bądź sprawy w odległym mieście. W takiej sytuacji nie można skazanego umieścić w zwykłym hotelu czy pensjonacie. Nie może on również mieszkać w warunkach gorszych od tych gwarantowanych osadzonym - czyli minimum 3 metry kwadratowe na więźnia - czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

Za stworzeniem pomieszczeń przemawiają również względy finansowe: Często koszty paliwa i konwoju są zbyt wysokie, by wozić aresztanta tam i z powrotem - pisze dziennik.

Skazani i aresztowani będą osadzani w tego typu pomieszczeniach maksymalnie na osiem godzin. Specjalne pokoje powstaną m.in. w Zgorzelcu, Lublinie, Poznaniu, Elblągu oraz w Szczecinie.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

misia

18.2.2010 22:56:30

Re: Powstają specjalne pomieszczenia dla skazanych

niejednokrotnie rodziny z dziećmi mają gorsze warunki bytowe,bo w małych 20m2 mieszkaniach CISNĄ się 4-6 osobowe rodziny. niż te które zapewniacie skazanym

apmar

17.1.2010 11:46:30

Re: Powstają specjalne pomieszczenia dla skazanych

Przywieziono skazanego ze Szczecina do Rzeszowa gdzie złożył zeznanie i o godz11 zakończono procedowanie.Zeznanie ma kontynuować następnego dnia od godz.12. Jeśli skazany w takim pomieszczeni może pomieszczeniu może przebywać maksymalnie 8 godzin to 17 spędzi jak zwykle w ciasnym areszcie gdzie przypadnie mu 1,2m2.Prawników stać na wszelkie matactwa.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 15.11.2017

  Więźniowie chętni do pracy

  Program „Praca dla więźniów” przynosi spektakularne efekty. Wśród skazanych zdolnych do pracy poziom zatrudnienia wynosi 83%. Przed wdrożeniem programu pracowało 36% (...)

 • 27.5.2017

  Wyższy ryczałt za zatrudnienie więźniów

  Nowelizacja ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności m.in. wprowadza ulgi dla przedsiębiorców poprzez zwiększenie ryczałtu przysługującego przedsiębiorcom z tytułu (...)

 • 16.4.2017

  Więźniowie do pracy...

  Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej program „Praca dla więźniów” został ogłoszony 27 kwietnia 2016 roku. Program obejmuje (...)

 • 17.2.2018

  Poprawa wykonywania kar w Systemie Dozoru Elektronicznego

  Rządowy projekt przewiduje rozwiązanie, które zapewni bezpieczne oraz skuteczne wykonywanie kar w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE) oraz regulację, która poprawi system dozoru mobilnego (...)

 • 18.11.2017

  Eksmisje nie mogą prowadzić do bezdomności...

  TK orzekł, iż eksmisje w ramach egzekucji administracyjnej nie mogą prowadzić do bezdomności. Opróżnienie lokalu przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej bez wskazania (...)