Prokuratorzy chcą zarabiać "jak w Europie"

Polscy prokuratorzy chcą interwencji unijnych władz w sprawie szybkiego zrównania statusu naszych śledczych z europejskimi standardami.

Do Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej trafiło już wystąpienie, przygotowane przez Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP – informuje Gazeta Prawna.

Polska prezydencja w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości stanęła pod znakiem „psucia prawa” oraz próby zerwania umowy dotyczącej mechanizmu waloryzacji prokuratorskich wynagrodzeń z 2008 r. Stojąc na czele unijnej prezydencji, możemy się pochwalić 39. miejscem wśród państw Europy pod względem wysokości wynagrodzeń sędziów i prokuratorów. Za nami jest Armenia, Azerbejdżan, Albania, Mołdawia, Gruzja – mówi w rozmowie z dziennikiem prokurator Jacek Skała, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

Prokuratorzy przypominają, że podczas akcesji Polski do Unii Europejskiej obiecano im zrównanie wynagrodzeń do europejskich standardów. Tymczasem ich sytuacja finansowa poprawiła się – jak pisze Gazeta Prawna – tylko nieznacznie.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

parias

21.9.2011 18:49:45

Re: Prokuratorzy chcą zarabiać

BEZCZELNE GNOJKI!!!! Wszyscy chcemy zarabiać "jak w Europie", dlaczego ta grupa wybrańców czuje się p[okrzywdzona? Niech zobaczą ile zarabiają inni pracownicy sfery budżetowej!

Barbara Stelęgows

14.9.2011 15:21:34

Re: Prokuratorzy chcą zarabiać

Jeszcze dalej lokuje sie Polska w rankingu poszanowania prawa, za to jest w czołówce państw europejskich jeśli idzie o liczbę skarg do Trybunału w Strasburgu. Jesli chca zarabiać na poziomie europejskim, to winni na takim poziomie pracować. Poważne naruszenia prawa przez prokuratorów to norma. Aktualnie zgłosiłam naduzycie uprawnień, bo prokurator pozbawił mnie udziału w czynnościach dochodzenia, choć sie tego kilkakrotnie domagałam, a takiego udziału nie można odmówić stronie. Zgłosiłam też czyn z art 231 kk komendanta policji, bo 2 razy zgłaszałam wykroczenie, dwa razy skarżyłam sie na bezczynność, komendant niczego nie uczynił, choć został do tego zobligowany przez prokuratora. W obydwu wypadkach asesor Michał Mistygacz nie chce uznać naruszenia prawa, uzasadnia to takimi samymi ( ewidentnie kopiuje, całe gotowe akapity) , nic nie znaczacymi wywodami na temat umyslności i braku umyslności działań oraz pouczeniami o przysługujacych mi środkach zaskarżenia, które mi de facto nie przysługują, natomiast naruszenie prawa jest ewidentne. Sprawa poszła do sądu.

PPHUEDMAR

14.9.2011 15:8:12

Re: Prokuratorzy chcą zarabiać

Wszyscy chcą w naszym kraju zarabiać więcej. Każdy by chciał by zgodnie z europejskimi cenami szło w parze wynagrodzenie za pracę. Tylko czy żołądki prokuratorów są większe od każdego innego obywatela naszego kraju?

pkura

14.9.2011 14:59:40

Re: Prokuratorzy chcą zarabiać

Najpierw niech zaczna pracowac !! pewna sprawa karna nie rozpoczela sie jeszcze od dwoch lat, bo prokurator bedzie miala maly zysk sądowy...tzn. duze wydatki, maly wyrok :) to lepiej utopic, przedawnic sprawe. Ot, praca prokuratorow, ciezka i odpowiedzialna - dobry zart

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 26.7.2017

  Wynagrodzenie zasadnicze pracowników wykonujących zawody medyczne

  Ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych reguluje kwestię płac minimalnych w ochronie (...)

 • 20.8.2017

  Prokuratura uderza w mafie VAT-owskie

  Prokurator Generalny wydał wytyczne w sprawie zasad prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa związane z procederem wyłudzania nienależnego zwrotu podatku od towarów (...)

 • 27.1.2018

  Będzie Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej?

  Rządowy projekt przewiduje, iż utworzony zostanie Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Jego działalność ma służyć wzmocnieniu polsko-węgierskiej współpracy (...)

 • 9.11.2004

  Oprocentowanie kredytów bankowych

  Na podstawie umowy kredytu instytucja kredytowa – najczęściej bank – oddaje do dyspozycji kredytodawcy określoną ilość środków pieniężnych, z przeznaczeniem na cel określony (...)

 • 22.12.2013

  PIT 2013. Kogo firma wyręczy w rozliczeniu PIT?

  Mija termin dla pracowników, którzy nie chcą rozliczać podatków samodzielnie. Wystarczy złożyć oświadczenie.