Przegrałeś spór z fiskusem? Pomoże sąd unijny

Europejski Trybunał Praw Człowieka może przyznać odszkodowanie i wpłynąć na politykę krajową.

Podatnicy, którzy  nie znajdą ochrony swoich interesów w sporach z fiskusem przed sądami krajowymi, mogą zwrócić się o pomoc do instytucji międzynarodowych – przypomina Gazeta Prawna.

Rola ETPC w sprawach podatkowych staje się coraz ważniejsza. Jego wyroki mogą wpływać na politykę podatkową państw – podkreślają na lamach dziennika eksperci z Parulski i Wspólnicy Doradcy Podatkowi.

Międzynarodowy trybunał został powołany do zapewnienia przestrzegania konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 4 listopada 1950 r., którą Polska ratyfikowała w 1993 r. Rozpatruje skargi na jej naruszenie.

Skargę może wnieść każda osoba fizyczna, organizacja pozarządowa lub grupa jednostek, która uważa, że stała się ofiarą naruszenia praw konwencji lub jej protokołów – wyjaśnia na lamach gazety Wojciech Krok, doradca podatkowy w Parulski i Wspólnicy Doradcy Podatkowi.

Trybunał może zasądzić na rzecz skarżącego od jego państwa odszkodowanie, zadośćuczynienie za krzywdy moralne, zwrot kosztów poniesionych przez skarżącego.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: