Przepis posłów na wydobycie gazu łupkowego

Powstanie państwowa spółka, która ma być udziałowcem koncesji na eksploatację gazu łupkowego. Państwo dostanie też opłaty ze sprzedaży tego surowca.

Takie propozycje znalazły się w projekcie ustawy regulującej zasady wydobycia gazu łupkowego i innych węglowodorów. Dokument opracowany przez posłów PiS został złożony w Sejmie – informuje Gazeta Wyborcza.

Projekt dotyczy tego, w jaki sposób wydobycie gazu łupkowego będzie przynosiło zyski skarbowi państwa i obywatelom – mówił na konferencji prasowej poseł PiS, były wiceminister gospodarki Piotr Naimski.

Posłowie PiS zaproponowali w dokumencie utworzenie państwowej spółki akcyjnej o nazwie Staszic, która będzie obejmować do 20 proc. udziałów w firmach eksploatujących złoża gazu łupkowego. PiS proponuje ponadto opłatę za eksploatację złoża w wysokości minimum 40 proc. przychodów ze sprzedaży wydobywanego gazu. 

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

mario

16.11.2011 10:53:9

Re: Przepis posłów na wydobycie gazu łupkowego

Tak jak NIE popieram PIS to popieram tę inicjatywę, ciekawy jestem odpowiedzi koalicji, pamiętajcie!!! właściwe rozegranie kwestii gazu łupkowego to jak na razie jedyna szansa na nasze emerytury :(


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.4.2018

  Nowe zasady ustalania taryf dla gazu ziemnego

  Od początku kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Energii dotyczące taryf dla gazu ziemnego, które dostosowuje dotychczasowe zasady kalkulacji taryf do potrzeb rynku oraz regulacji (...)

 • 15.8.2018

  Kto będzie mógł wydobywać węglowodory?

  Nowelizacja przepisów ma na celu zmniejszenie ponoszonego przez przedsiębiorców ryzyka inwestycyjnego, związanego z poszukiwaniem, rozpoznawaniem i wydobywaniem węglowodorów (...)

 • 15.8.2018

  Usprawnienie rozbudowy gazoportu i gazociągu Baltic Pipe

  Usprawnienie rozbudowy gazoportu w Świnoujściu i połączenie Polski ze złożami gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - ma na celu nowelizacja przepisów. Powinno to zapewnić możliwości (...)

 • 29.8.2017

  Przejrzyste zasady utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego

  Zmiany w ustawie o zapasach zwiększają bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego oraz przejrzystość i efektywność systemu zapasów obowiązkowych. Nowelizacja przepisów to kolejny element (...)

 • 21.10.2018

  Co nowego w „podatku miedziowym”?

  W rządowym projekcie nowelizacji ustawy zawarto rozwiązania dotyczące przedsiębiorców zajmujących się wydobyciem miedzi, srebra, gazu ziemnego lub ropy naftowej.