Reforma kodeksu wykroczeń. Co mogą zmienić?

Kodeks wykroczeń to najdłużej obowiązująca kodyfikacja z zakresu prawa karnego. W styczniu 2012 roku upłynie 40 lat jego obowiązywania.

- Dlatego uważam, że jest to odpowiedni moment, aby rozpocząć dyskusję zarówno na temat jego części ogólnej, jak i typów poszczególnych wykroczeń – podkreślana łamach Gazety Prawnej Krzysztof Kwiatkowski, były minister sprawiedliwości.

Prace nad tymi zmianami w resorcie sprawiedliwości były już bardzo zaawansowane i nowy minister najprawdopodobniej w najbliższym czasie podejmie decyzje, które z nich będzie chciał umieścić w zaproponowanym przez siebie projekcie – dodaje były szef resortu.

Najważniejszą zmianą ma być podniesienie wartości, od której czyn kwalifikowany jest jako przestępstwo. Od lat 90. tą granicą jest suma 250 zł. Jej zmiany od dłuższego czasu domagają się prawnicy. 

Kwota 250 zł, jako cezura pomiędzy wykroczeniem i przestępstwem, nie wydaje się obecnie adekwatna, a jej podniesienie do kwoty minimum 1 tys. zł bądź wyższej jest niezbędne już od dawna – mówi w rozmowie z dziennikiem Mateusz Bartoszek, sędzia orzekający w sprawach o wykroczenia w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 7.5.2018

  Zmiany w Kodeksie wykroczeń

  Nowelizacja dotyczy zmiany dwóch przepisów Kodeksu wykroczeń, które w obecnym brzmieniu nie spełniają zasady prawidłowej legislacji wskazanej w art. 2 Konstytucji RP. Ustawa (...)

 • 19.6.2017

  Koniec z nieuzasadnionym blokowaniem numerów ratunkowych!

  Celem projektu jest zapewnienie społeczeństwu łatwiejszego i skuteczniejszego dostępu do numerów alarmowych, w szczególności 112, 997, 998 i 999, poprzez wprowadzenie wyraźnego (...)

 • 6.11.2018

  Zmiany w Kodeksie wykroczeń

  Na poziomie 500 zł określono stały próg, od którego kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem. Nowelizacja przewiduje także np. zaostrzenie kar za niedopilnowanie (...)

 • 14.10.2017

  Jaka będzie kara za nieuzasadnione blokowanie numerów ratunkowych?

  Nowelizacja Kodeks wykroczeń ma na celu zapewnienie łatwiejszego i skuteczniejszego dostępu do telefonicznych numerów alarmowych 112, 984, 985, 986, 997, 998 i 999. Zgodnie z nowelizacją osoba, (...)

 • 1.12.2018

  VAT na leki weterynaryjne nie wzrośnie

  Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie zgodzi się na podwyżkę VAT na leki weterynaryjne. Pozytywnie odniósł się zaś do planów obniżenia VAT na chleb i na niektóre artykuły (...)