Reklama aborcji w prokuraturze

„Bilet lotniczy w obie strony do Anglii w promocji - 300 zł. Nocleg - 240 zł, aborcja farmakologiczna w publicznej przychodni - 0 zł, ulga po zabiegu przeprowadzonym w godnych warunkach - bezcenna" - plakaty z takim opisem pojawiły się na wiatach przystanków tramwajowych w centrum Łodzi.

Na plakacie młoda kobieta w bieliźnie oparta o ścianę. Oprócz wspomnianego hasła dopisek: „Za wszystko inne zapłacisz mniej niż w podziemiu aborcyjnym w Polsce".

Kto za to odpowiada? Na plakatach pojawił się znak nieformalnej grupy Separatystycznych Rewolucyjnych Oddziałów Macicznych (w skrócie SROM). Na reklamę zareagował katolicki Klub św. Wojciecha, który doniósł do prokuratury o podejrzeniu dokonania przestępstwa „publicznego podżegania do dokonania aborcji" - czytamy na łamach Gazety Wyborczej.

Łódzka prokuratura podejmie decyzję o ewentualnym wszczęciu śledztwa w tej sprawie w ciągu miesiąca.

- Chodziło o zwrócenie uwagi na problem podziemia aborcyjnego, a nie nawoływanie do aborcji. To drugie z dużym powodzeniem robią ogłoszenia reklamujące aborcję w Polsce, na które nikt doniesień nie składa - mówi gazecie Iza Desperak, feministka i nieformalna rzeczniczka SROM.

Według Adama Bodnara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka reklama nie daje żadnych podstaw do oskarżenia o nakłanianie do aborcji. - Nie ma konkretnej osoby, która namawia, oraz ciężarnej, która miałaby być namawiana - twierdzi Bodnar. - Poza tym mieszkamy w Unii Europejskiej, gdzie jest swoboda świadczeń usług medycznych i informowania o związanych z tym możliwościach - dodaje szef działu prawnego Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

misiu52

11.3.2010 20:0:57

Re: Reklama aborcji w prokuraturze

Witam. tak Panie Adamie mieszkamy w "Eurokołchozie" i dlatego może raz być lepiej... raz być gorzej. Mniemam że pomylił Pan zdecydowanie zawody, przecież można zostać powiedzmy sutenerem, czy to nie zawód?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 27.7.2012

  Kiedy reklama jest nieuczciwa?

  Definicje czynów nieuczciwej konkurencji w zakresie reklamy podaje ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Ustawa reguluje kwestię zapobiegania i zwalczania nieuczciwej (...)

 • 21.2.2005

  Jakie rodzaje reklam są zakazane oraz kiedy reklama stanowi czyn nieuczciwej konkurencji?

  Reklama jest jednym ze sposobów działalności marketingowej. Trzeba powiedzieć, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów pozyskiwania nowych klientów. Duże znaczenie ma (...)

 • 26.10.2018

  Jak zgłosić przestępstwo?

  Jeśli dana osoba jest świadkiem albo ofiarą przestępstwa, np. ktoś ukradł jej samochód albo rower ktoś ją oszukał, to może ona zgłosić takie zdarzenie na policji albo (...)

 • 25.2.2015

  Podatek od reklamy na blogu

  Współpraca z blogerami jest jedną z popularnych form reklamy internetowej. Zwykle jest to współpraca barterowa, bezgotówkowa. Od przychodów z reklamy umieszczonej na blogu (...)

 • 19.4.2017

  Opłata reklamowa

  Opłata reklamowa może być wprowadzona, w drodze uchwały, przez radę danej gminy od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych. Kto ma płacić opłatę reklamową? Kiedy (...)