Rząd zapowiada 23-procentowy VAT

Stawka VAT zostanie podwyższona na 3 lata. Podwyżka nie będzie dotyczyła żywności ani leków – donosi Gazeta Wyborcza.

Nie będzie podwyżek podatków od dochodów osobistych PIT, od firm CIT ani składki rentowej. Przejściowo – na trzy lata – wzrośnie natomiast podatek VAT.

- Rozmowa była trudna. Premier przekonywał, że czasowa podwyżka VAT-u jest konieczna, bo ze względu na kryzys wpływy do budżetu są mniejsze, a już w ubiegłym roku zrobiliśmy duże cięcia w wydatkach i tutaj rezerwy są nieduże. Uznaliśmy, że podwyżka VAT-u będzie najmniej dotkliwa dla ludzi – mówi Gazecie Wyborczej wiceszef klubu PO Rafał Grupiński.

Według rządu podwyżka ta przyniesie 5 do 7 mld zł rocznie. 

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Ewa-Eleonora

1.8.2010 17:4:43

Re: Rząd zapowiada 23-procentowy VAT

To bezradność Rządu.Zamiast zmniejszać wydatki budżetowe zwłaszcza na wynagrodzenia w administracji, róze agencje, i struktury w ktorych pracuje masa ludzi to sięga się do kieszeni Przedsiębiorców i firm i zwyklych ludzi. Niech wreszcie Rząd opublikuje szczegłółowe wydatki i liczbę zatrudnionych po różnych ministerstwach, urzedach agencjacach, komitetach i placówkach dyplomatycznych. Chcę wiedzieć ile osób tam pracuje, jakie są przecietne, minimalne i maksymalne wynagrodzenia.Niech Rząd zestawi te wydatki za okres ostatnich 10 lat to wtedy sie przekonamy jaka jest prawda.Narazie nic takiego Polakom sie nie przedstawia tylko podwyższa podatki kosztem uczciwie pracujących ludzi.A moze tak niezbedni urzędnicy wsparliby Budżet Państwa i zgodzili sie przez trzy lata na obniżke swoich wynagrodzeń. Zbędnych urzędników należałoby zwolnić z posad i synekur i w ten sposób znlazłyby sie oszczędności , Na pewno jest jeszcze dużo innych zbędnych wydatków. Zadużo mamy posłów i Senatorów, którzy nie kwapią się być na obradach Sejmu i Senatu a biora duże diety. To demoralizujące. Niech Rząd najpierw rozejrzy się wokół siebie i poszuka oszczędności!!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 1.10.2018

  Kryterium dochodowe 2018 - Kryteria dochodowe w pomocy społecznej od 1 października 2018 r.

  Rada Ministrów zaproponowała podwyżkę kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej.

 • 5.2.2015

  Średnia krajowa - ile wynosi?

  Ile wynosi średnia krajowa netto za ubiegły rok i jak jest ona obliczana? W których województwach zarabia się najwięcej, a gdzie jest największe bezrobocie? Odpowiadamy na wszystkie (...)

 • 26.4.2018

  Renta socjalna w górę

  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej zakłada podwyższenie od 1 czerwca 2018 roku renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. (...)

 • 23.8.2018

  Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

  Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)

 • 11.12.2017

  Nowy, stary rząd

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na urząd Prezesa Rady Ministrów. Powołał też członków Rady Ministrów. Prezydent odebrał również (...)