Sądy nie będą likwidowane, lecz ich prezesi

Szef resortu sprawiedliwości odniósł się do szeroko komentowanej rewolucji w sądownictwie, która zakłada przekształcenie ponad setki sądów rejonowych.

Nie są likwidowane żadne sądy: najmniejsze sądy są przekształcane w filie większych sądów, przy tej okazji nie zniknie żaden wydział, w związku z tym te sądy będą równo blisko obywateli, jak do tej pory – tłumaczył Jarosław Gowin w sobotnich Tematach Dnia w TVP Info.

Minister przyznał, że zniknie natomiast ponad 120 prezesów sądów – czytamy na łamach Gazety Wyborczej.  – To pewna przykrość dla samych prezesów, a nie dla obywateli – stwierdził szef resortu sprawiedliwości.

W planowanych zmianach chodzi przede wszystkim o osiągnięcie efektu większej elastyczności sędziów. – Dzisiaj jest tak, że są dwa sądy rejonowe obok siebie: jeden jest zawalony sprawami, w drugim na sędziego jest kilka spraw w miesiącu, i sędziego z jednego sądu rejonowego (tego gdzie nie ma dużo obowiązków) nie można przenieść do sąsiedniego. Jak się przekształci ten mniejszy w filie większego, to wtedy sędziowie będą orzekać w obu sądach, i dzięki temu skrócony zostanie czas orzekania – cytuje ministra dzisiejsza Gazeta Wyborcza.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Wojtuś

12.1.2012 20:47:8

Re: Sądy nie będą likwidowane, lecz ich prezesi

No naj wyższy czas rozgonić to toważystwo !!!!!!!!!!

fan Paragrafa

10.1.2012 23:8:5

Re: Sądy nie będą likwidowane, lecz ich prezesi

Zgadzam się w 1000% z "Chodzącym Paragrafem"!!! W znanej mi sprawie (w rodzinie) człowiek odpowiada za "długi" nieistniejącej spółki z o.o., gdzie rzekomym wierzycielem była spółka cywilna. A tak naprawdę jeden ze współników sfałszował dokument (fałszerstwo widać gołym okiem!!!) i pięć lat po wykreśleniu z KRS spółki z o.o. (rzekomego dłuznika)wniósł pozew przeciwko byłym członkom jej zarządu. Na zarzut pozwanego o fałszerstwo dokumentów (które stanowiły podstawę toczącego się procesu) sędzia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy orzekł, iż jest to JEDYNIE FAŁSZERSTWO INTELEKTUALNE i oczywiście orzekł o odpowiedzialności byłych członków zarządu. Żeby było ciekawiej, to nawet gdyby to spreparowane zobowiązanie istniało, to już przed wniesieniem pozwu uległoby przedawnieniu, gdyż chodziło o dość odległe lata. Sędzia jednak wiedział lepiej. Jest to książkowy przykład rażącego naruszenia prawa, a sędzia jest nie do ruszenia, bo NIEZAWISŁY i wszystko mu wolno, nie podlega żadnej kontroli czy choćby ocenie. I to ma być praworządność??? Taki stan sądownictwa jest bliższy czasom stalinowskim. W Polsce sędziowie to święte krowy, żadnego z nich pozytku, ale szkody (bezkarne) i owszem są ich udziałem...

Chodzacy PARAGRAF

10.1.2012 19:3:34

Re: Sądy nie będą likwidowane, lecz ich prezesi

Nareszcie KTOS zaczyna myslec logicznie w tym kraju,tu nalezy sie uznanie za odwage i krok w strone DEMOKRACJI.Przypominam sobie taka sytuacje z okresu PRL-u,ze nowo mianowany Minister Sprawiedliwosci w Dzienniku TV wypowiedzial sie o swoich planach co chce zmienic w swoim resorcie i na drugi dzien juz NIE BYL MINISTREM...Szanowny Panie Ministrze Sprawiedliwosci w pierwszej kilejnosci nalezy WYELIMINOWAC ANOMALJE PRAWNE z naszego prawa.Po 1-wsze Wszelkie DOWODY musza byc wiazace dla urzednikow panstwowych bez wzgledu na zajmowane stanowisko i pelniona funkcje { w szczegolnosci sedziow,prokuratorow } co jest podstawa PANSTWA DEMOKRATYCZNEGO. Po 2-gie Jezeli DOWODY w aktach sprawy przecza wyrokowi musi on byc NIEWAZNY z mocy samej USTAWY bo na tym polega istota pracy sadu w cywilizowanym kraju...{ to znaczy,ze urzednik panstwowy sedzia swiadomie dokonal przestepstwa i to jest zgodne z dzisiejszym PRAWEM }.Po 3-cie NIE moze byc takiej sytuacji prawnej jaka jest dzisiaj,ze DOWODY w aktach sprawy przecza wyrokowi ,wyrok jest prawomocny i nie podlega WZRUSZENIU { dzisiaj nawet Minister Sprawiedliwosci ,czy Prokurator Generalny nie ma mozliwosci wystapic z wnioskiem do sadu o wzruszenie wyroku,ktory RAZACO NARUSZA PRAWO ...} Tym sposbem kolejne rzady po upadku PRL-u pozbawily NAROD POLSKI prawa do obrony.Kto temu nie zaprzeczy co napisalem. Zycze Panu Ministrowi dalszej owocnej pracy

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 13.10.2017

  Jak rozstrzygnąć spory pracownicze?

  Spory z zakresu prawa pracy rozstrzygają sądy pracy. Kodeks pracy stanowi jednak, że pracodawca i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu.

 • 30.8.2017

  Dobro dzieci ma być jeszcze bardziej chronione

  Sądy rodzinne będą miały obowiązek zawiadamiania prokuratury o sprawach, w których jest zagrożone dobro dziecka i o prowadzonych z urzędu postępowaniach dotyczących władzy rodzicielskiej.

 • 26.12.2017

  Przeprowadzanie wywiadów środowiskowych

  Na podstawie nowelizacji sądy opiekuńcze będą więc mogły zlecać kuratorom sądowym przeprowadzanie wywiadów środowiskowych także w postępowaniu wykonawczym prowadzonym w sprawach opiekuńczych (...)

 • 16.8.2017

  Przepisy usprawniające pracę sądów weszły w życie

  Podstawowym celem nowych regulacji jest więc usprawnienie działania sądów, tak aby zaczęły działać szybko, efektywnie, a wyroki wydawane przez sędziów budziły zaufanie Polaków. Nowelizacja (...)

 • 21.6.2017

  Traktowanie dzieci będzie monitorowane...

  Rząd przyjął projekt ustawy, który eliminuje wątpliwości interpretacyjne odnoszące się do możliwości zlecania przez sądy opiekuńcze kuratorom sądowym wywiadów środowiskowych (...)