Samowola budowlana skończy się więzieniem

Jest to przestępstwo, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Budowla tymczasowa stanie się nielegalna po upływie 120 dni, liczonych od dnia rozpoczęcia budowy. Po takim czasie zostanie zakwalifikowana jako samowola – przypomina Gazeta Prawna.

Urzędnicy mogą skontrolować, czy obiekt ten został rozebrany, jeżeli nie, zgłaszają zawiadomienie do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Ten od razu zgłasza do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Zgodnie z art. 90 ustawy – Prawo budowlane: kto wykonuje roboty budowlane, polegające na budowie obiektu budowlanego bez wymaganego pozwolenia na budowę albo bez zgłoszenia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Bodzio

31.10.2011 13:18:10

Re: Samowola budowlana skończy się więzieniem

Dalej mamy komunę.Masz ziemię i nic bez urzędasów nie możesz zrobić. Jak tylko z pod twojej ziemi tryśnie ropa lub gaz łupkowy już komuna ci to zabierze. A w USA jesteś gości ustawiony do końca życia. Komuna w tym kraju skończy się jak znikną meldunki i upadnie GRECJA. Wtedy zaczną zwalniać urzędasów bo skończy się kasa na ich utrzymanie.

ADAM

16.9.2011 10:10:17

Re: Samowola budowlana skończy się więzieniem

..proponuję od razu rozstrzelanie..!!

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 6.5.2010

  Samowola budowlana

  Istnieje kilka możliwości naruszenia przepisów dotyczących budowania obiektów i przeprowadzania robót budowlanych. Na wybudowanie większości obiektów należy mieć pozwolenie (...)

 • 8.1.2019

  Wyrok SN w sprawie katastrofy budowlanej hali MTK

  Winni katastrofy budowlanej hali Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 r. nie pozostaną bezkarni...

 • 15.2.2013

  Katastrofa budowlana

  Katastrofa w znaczeniu potocznym języka polskiego to wydarzenie nagłe, tragiczne w skutkach, w którym ktoś ucierpiał lub poniósł śmierć, które spowodowało straty materialne. Prawo w kilku swoich (...)

 • 5.3.2019

  Łatwiejsza legalizacja „starych” samowoli budowlanych?

  MIiR pracuje nad nowelizacją prawa budowlanego. Część zmian dotyczy „starych” samowoli budowlanych. MIiR chce wprowadzić prostą procedurą dla samowoli nie zagrażających bezpieczeństwu, (...)

 • 17.1.2017

  Nakaz rozbiórki a kara grzywny

  Prawo budowlane w art. 48 oraz 49b przewiduje nakazanie przez właściwy organ w drodze decyzji administracyjnej rozbiórki obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego (...)