Sędziowie odchodzą z powodu zarobków

Aby zawód ten stał się naprawdę atrakcyjny, pensje muszą wzrosnąć o 30 – 50 procent – przyznał na łamach Rzeczpospolitej Stanisław Dąbrowski, sędzia Sądu Najwyższego.

W 2009 roku z pracy zrezygnowało 58 sędziów. Wśród głównych przyczyn porzucenia zawodu wymieniano niezadowalające warunki pracy, poziom wynagrodzeń i obciążenie.

Stanisław Dąbrowski, sędzia Sądu Najwyższego, mówił Rzeczpospolitej, że mniej się boi odejść sędziów niż przeciętności kandydatów, którzy chcą przyjść na ich miejsce. Stwierdził on ponadto, że zawód ten stałby się bardziej atrakcyjny, gdyby pensje sędziów wzrosły o 30 – 50 procent.

Rezygnujący z pracy sędziowie odchodzą najczęściej do notariatu. Wpisują się także na listy adwokatów i radców prawnych.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

solidar

12.5.2010 14:11:15

Re: Sędziowie odchodzą z powodu zarobków

Proponuję wymianę zacząć od SO w Świdnicy

kuba

5.5.2010 14:56:0

Re: Sędziowie odchodzą z powodu zarobków

Zgoda, sędziowie powinni zarabiać więcej, ale za to powinni być odpowiedzialni. Czyli system powinien móc wyegzekwować od sędziego, rzetelne orzekanie, rzetelna postawę. Na tę chwilę jest to niemożliwie, sędzia potwierdzający w nieprawdę w dokumentach mających znaczenie prawne to standard. W obecnym systemie sędzia orzeka na zlecenie strony, a przepisami prawa wyciera sobie buty. Nad sędzią ma kontrolę tylko drugi sędzia, któremu ta sytuacja bardzo odpowiada, bo może liczyć na kolegę kiedy ktoś odkryje jego wpadkę, i tak organizacja sędziów dobrze funkcjonuje, i nic jej nie zagraża bo się opłaci. Jednak Państwu się to nie opłaci, dlatego należy to zmienić. Zacząć należy od wymiany wszystkich zdemoralizowanych sędziów. Jest tyle przyzwoitych i jeszcze niezdemoralizowanych etycznych asesorów, dlatego taki ruch byłby wielkim dobrem dla wymiaru sprawiedliwości.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: