Sędziowie zaskarżą reformy do trybunału

Nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych będzie skierowana pod osąd Trybunału Konstytucyjnego.

– Jest już gotowy projekt wniosku w tej sprawie – potwierdza na łamach Gazety Prawnej Marek Celej, sędzia, dyrektor biura prawnego w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Nie wiadomo jeszcze, jakie konkretnie przepisy będą zaskarżone. Taka decyzja ma być podjęta na rozpoczynającym się dziś czterodniowym posiedzeniu rady. – Cały czas w radzie trwa spór merytoryczny na ten temat – mówi Marek Celej.

Gazeta Prawna przypomina, że największe emocje w środowisku wywołują przepisy dotyczące ocen okresowych sędziów oraz tzw. menedżerskiego zarządzania sądami.

Za ocenami okresowymi opowiedziały się m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju. Popiera je również Teresa Romer, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku. – Obecnie sędziowie nie są poddawani ocenie, jeżeli chodzi o kulturę osobistą czy zachowanie na sali rozpraw – mówi sędzia Gazecie Prawnej. Według Romer niezawisłość nie wyklucza sprawdzania sędziego pod kątem np. punktualności czy kulturalnego zachowania w sekretariacie sądów.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 20.12.2018

  Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

  Prezydent Andrzej Duda podpisał 17 grudnia nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, umożliwiającą sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót (...)

 • 6.11.2017

  Kto może zostać sędzią Trybunału Konstytucyjnego?

  Zmiany w ustawie o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego przewidują m.in., że sędzią Trybunału będzie mogła zostać osoba, która wyróżnia się wiedzą prawniczą oraz (...)

 • 25.10.2018

  Wiceprezes TSUE nakazał Polsce zawieszenie stosowania przepisów o Sądzie Najwyższym

  Polska zostaje zobowiązana natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego - postanowił wiceprezes (...)

 • 31.7.2017

  Co z reformą sądownictwa?

  Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o zawetowaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i zapowiedział przygotowanie w ciągu dwóch (...)

 • 14.2.2007

  Kto skorzysta z amnestii maturalnej, a kto już nie?

  Zgodnie z obowiązującą od zeszłego roku nowelizacją rozporządzenia dotyczącego m.in. tzw. amnestii maturalnej, aby otrzymać świadectwo maturalne przy zdawaniu egzaminu na poziomie rozszerzonym, (...)