SKOK-i zostaną objęte nadzorem bankowym

Jak podaje portal wyborcza.biz (28.12.2011) nadzór bankowy może się zająć SKOK-ami już na wiosnę przyszłego roku. W poprzedniej kadencji sejmu uchwalono bowiem nową ustawę regulującą działalność tego rodzaju instytucji. Ustawa została zaskarżona przez byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Trybunału Konstytucyjnego, który rozpatrzy dotyczące jej zarzuty (ograniczone przez prezydenta Bronisława Komorowskiego) na posiedzeniu, które ma się odbyć 12 stycznia przyszłego roku.

Oczekująca na rozpatrzenie przez TK ustawa radykalnie ogranicza rolę Kasy Krajowej w nadzorowaniu kas i poddaje SKOK-i tym samym regulacjom co banki. Jeśli ustawa uzyska akceptację TK, to zacznie obowiązywać po trzech miesiącach. Wówczas w pierwszej kolejności SKOK-i będą zobligowane do przeprowadzenia audytu, dzięki któremu będzie wiadomo, jaka jest ich sytuacja finansowa. To ważne, bo SKOK-i obsługują mniej zamożną część społeczeństwa, zaś ich portfele kredytowe opierają się głównie na ryzykownych pożyczkach gotówkowych.

Jak podał "Puls Biznesu", Ministerstwo Finansów opracowało już projekt rozporządzenia, które ma narzucić kasom wiele nowych obowiązków sprawozdawczych.

- Rozporządzenie ma na celu poprawę bezpieczeństwa działania SKOK-ów. Ustala jednolite sposoby zabezpieczenia ryzyka kredytowego. Ale nie jest to nic nadzwyczajnego. Nowe przepisy są w pełni zgodne z ogólnymi zasadami tworzenia rezerw, które powinny być już obecnie stosowane przez kasy - komentuje dla "Gazety" Andrzej Jakubiak, szef Komisji Nadzoru Finansowego.
W sprawozdaniach finansowych SKOK-i będą musiały też informować o wszystkich istotnych transakcjach i umowach oraz o wynagrodzeniach swoich władz.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 9.11.2004

  Środki gwarantowane

  Ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym ustanawia system ochrony środków pieniężnych lokowanych w podmiotach objętych systemem gwarantowania. Gwarancją objęte są środki ulokowane na rachunkach (...)

 • 30.6.2018

  Split Payment, na czym polega mechanizm podzielonej płatności

  1 lipca 2018 r. wchodzi w życie dobrowolny mechanizm podzielonej płatności dla przedsiębiorców. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa transakcji realizowanych przez przedsiębiorców (...)

 • 12.1.2018

  Przeciwdziałanie wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych

  Walka z wyłudzaniem podatku od towarów i usług to główny cel nowelizacji ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Nakłada ona nowe (...)

 • 30.5.2017

  Będzie można odzyskać pieniądze przelane na złe konto

  Prezydent RP skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw. Celem proponowanych zmian ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych (...)

 • 24.2.2018

  Zmiany w działach administracji rządowej

  Ustawa przyznaje Prezesowi Rady Ministrów koordynację polityki mieszkaniowej państwa i kontrolę nad jej realizacją. Ponadto ustawa określa, że sprawy dotyczące udziału w kształtowaniu estetyki (...)