Stan spoczynku dla sędziów - planowane zmiany

Minister sprawiedliwości zapowiedział, że nie zlikwiduje sędziowskiego stanu spoczynku, ale znacznie zmieni jego zasady – podaje dziś Rzeczpospolita.

Zgodnie z planami, prawo do sędziowskiej emerytury nie przysługiwałoby adwokatom, radcom prawnym, asystentom, referendarzom czy prokuratorom, którzy tuż przed zakończeniem kariery zawodowej zostają sędziami tylko po to, żeby dostawać wyższe, wynoszące 75 % ostatniej pensji, uposażenia emerytalne. Przywilej taki przysługiwałby jedynie osobom, które orzekają co najmniej dziewięć lat.

Mają się zmienić także przepisy o przechodzeniu na sędziowską emeryturę po rocznej chorobie lub przepracowaniu 25 lat (kobiety) i 35 lat (mężczyźni). Prawo do stanu spoczynku ma przysługiwać wyłącznie po ukończeniu 65. roku życia.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Janusz Bartkiewic

30.12.2011 13:33:42

Re: Stan spoczynku dla sędziów - planowane zmiany

Gdyby w Polsce prawo przez rządzących było szanowane, to przepisy dot. stanu spoczynku winne dotyczyć w identycznym zakresie równiez policjantów. Bo to oni, a nie prokuratorzy prowadza faktyczne czynności śledcze. Prokuratorzy opierają sie na tym, co im policja przekaże i w zdecydowanej wiekszości przypadków czynności procesowe jedynie powtarzają. Zupełnie niepotrzebnie.

Wojtuś

29.12.2011 23:5:42

Re: Stan spoczynku dla sędziów - planowane zmiany

NO SUPER !!!

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: