Studiująca matka bez pomocy alimentacyjnej

Kobieta, która nie ukończyła 25 lat, posiada potomstwo i chodzi do szkoły, nie ma prawa do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Według Rzecznika Praw Obywatelskich jest to niezgodne z konstytucją - informuje Gazeta Prawna.

Janusz Kochanowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności art. 10 ust. 2 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 1, poz. 7).

Przepis określa grupę osób, które są pozbawione prawa do otrzymywania pomocy z FA. Świadczenia takie nie przysługują np. wtedy, gdy osoba została umieszczona w domu dziecka przebywa w rodzinie zastępczej, zawarła związek małżeński lub jest pełnoletnia i posiada własne dziecko - wymienia gazeta Prawna.

Ostatni warunek jest - zdaniem RPO - sprzeczny z ustawa zasadniczą i narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa. Pozbawia bowiem prawa do świadczeń młode matki do 25 lat, uczące się i posiadające dziecko. Osoby do 25 roku życia, które również się uczą, lecz nie maja potomstwa, mogą natomiast skorzystać z pomocy alimentacyjnej.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: