Ukryłeś wady auta? Odpowiesz za oszustwo

Osoba, która celowo zataiła wady sprzedawanego samochodu, może być posądzona o oszustwo - czytamy na łamach gazety Prawnej.- Awarie mogą być związane z normalną eksploatacją albo z wadami fizycznymi, którymi pojazd jest obciążony - tłumaczy dziennikowi Przemysław Adamus, prawnik z Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza. Za te pierwsze sprzedający nie odpowiada. Jednak gdy awaria jest następstwem poważnej kolizji z przeszłości, którą sprzedający zataił, to możemy dochodzić roszczeń na zasadzie rękojmi lub instytucji niezgodności towaru z umową. - Sprzedający odpowiada tutaj za wady, które występowały w chwili zawierania umowy. Wada musi być stwierdzona przed upływem dwóch lat od wydania samochodu. Gdy jest to auto używane, strony mogą ten termin skrócić, jednakże nie poniżej jednego roku - mówi Przemysław Adamus. Nieuczciwy sprzedawca może również zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej (art. 286 par. kodeksu karnego) i odpowiedzieć za oszustwo.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 10.5.2017

  Oświadczenie woli - Co to jest i kiedy oświadczenie woli jest nieważne?

  Zgodnie z Kodeksem cywilnym, nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie (...)

 • 23.3.2012

  Rękojmia za wady towaru poza sprzedażą konsumencką

  Zasady odpowiedzialności z tytułu rękojmi kształtują się inaczej w przypadku działalności przedsiębiorstwa dokonującego sprzedaży rzeczy osobie fizycznej, gdy jest ona konsumentem i inaczej (...)

 • 23.4.2017

  Rękojmia konsumencka w przepisach UE

  Jeśli w trakcie obowiązywania gwarancji prawnej (rękojmi za wady) okaże się, że zakupiony produkt jest wadliwy bądź nie wygląda bądź nie działa tak, jak przedstawiono w opisie, to (...)

 • 3.6.2014

  Wadliwą pralkę czy lodówkę wymienimy na nową

  Kupiłeś wadliwą pralkę, lodówkę czy też inny sprzęt AGD? Oddajesz go kilkakrotnie do naprawy, ale ciągle się psuje? Wkrótce wystarczy, że sprzęt ulegnie usterce drugi raz, a sprzedawca będzie (...)

 • 27.1.2013

  Zalety i wady wyboru metody kasowej

  Metoda kasowa ma w praktyce tylu zwolenników, ilu przeciwników. Do jej głównych zalet można zaliczyć dość znaczne odroczenie podatku do zapłaty poprzez szczególne określenie momentu powstania (...)