Ulgi na przedszkolaków łamią konstytucję?

Ulgi w opłatach za przedszkole dla rodziców, którzy wysyłają tam więcej niż jedno dziecko są sprzeczne z ustawą zasadniczą.

Twierdzi tak część wojewodów – pisze gazeta Wyborcza. Jako przykład dziennik przytacza zaskarżenie przez prawników wojewody lubuskiego uchwały radnych Nowej Soli, która przyznaje ulgi w ramach polityki prorodzinnej.

W uchwale zapisano, że rodzice posyłający do przedszkola więcej niż jedno dziecko płacą całą stawkę za pierwszego malucha, a za kolejnego połowę opłaty. Radni z Nowej Soli dali również ulgi rodzicom dzieci niepełnosprawnych i korzystających z pomocy społecznej.

Ulgowe traktowanie według niektórych wojewodów łamie art. 32 konstytucji. Przepis ten stanowi, że wszyscy wobec prawa są równi.

Z takim stanowiskiem zgadzają się sądy administracyjne. We Wrocławiu, Szczecinie czy Gliwicach zapadły już wyroki, w których sędziowie stwierdzili, że gminy nie mogą ustalać i pobierać niższych opłat od rodziców mających więcej niż jedno dziecko w przedszkolu – czytamy w dzisiejszej Gazecie Wyborczej.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: