Urzędnicy załatwiają sprawy po znajomości

50 proc. z nas przyznało, że wręczenie prezentu lub łapówki przyśpiesza załatwienie spraw w urzędzie.

Tak było w roku 2006. Teraz tego zdania jest 36 proc. ankietowanych – pisze rzeczpospolita, która cytuje najnowsze badania CBOS.

Z ankiety wynika również, że urzędnicy załatwiają sprawy najszybciej, gdy ma się znajomości i protekcję. W tym roku stwierdziło tak 59 proc. badanych, czyli tyle samo co w roku 2007.

Ponadto 58 proc. ankietowanych uważa, że urzędnicy znają się na swojej pracy i są kompetentni, 51 proc., że są życzliwi dla interesantów, a 45 proc., że pracują z zaangażowaniem i poświęcają dużo uwagi interesantom – czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

anonim

14.1.2011 13:32:39

Re: Urzędnicy załatwiają sprawy po znajomości

W działaniu 8.1 III runda dotacji na IT na 10 podpisanych umów w Łodzi, 6 firm było powiązanych ze sobą, mimo, niezgodnie z regulaminem. Tak właśnie działają urzędnicy w Polsce. Chodzi o dotacje do 1ml zł.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 2.4.2015

  Odwołanie od decyzji - Jak napisać i w jakim terminie?

  Odwołanie jest środkiem zaskarżenia przysługującym stronie na decyzję wydaną w pierwszej instancji przez organ administracji publicznej, a także inny organ lub podmiot, który na mocy prawa (...)

 • 9.4.2015

  Udostępnianie akt w postępowaniu administracyjnym

  Jawność postępowania administracyjnego jest jedną z naczelnych zasad rządzących kodeksem postępowania administracyjnego. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 10 kodeksu, organy administracji (...)

 • 20.3.2017

  Szybciej załatwisz sprawę w urzędzie...

  Przyjęta już przez Sejm nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego i kilku innych ustaw przewiduje, że: w relacjach państwo-obywatel będzie więcej partnerstwa (np. poprzez wykorzystanie (...)

 • 5.3.2012

  Wznowienie postępowania podatkowego

  Podobnie jak w przypadku stwierdzenia nieważności, wznowienie postępowania jest jedną z nadzwyczajnych procedur, która umożliwia wzruszenie decyzji ostatecznej.

 • 25.2.2012

  Terminy załatwiania spraw w postępowaniu podatkowym

  Zdarza się, że będąc podatnikami nie możemy się doczekać decyzji organu podatkowego w sprawie naszego zobowiązania wobec fiskusa. Warto pamiętać, iż dla zabezpieczenia podatnika przed skutkami (...)