Ustawa o narkomani łamie konstytucję?

Osoba posiadająca znaczną ilość narkotyku może trafić do więzienia nawet na 10 lat, a diler na 12 lat.

W ustawie nie ma jednak żadnych wytycznych, które mówiłyby o tym, jak rozumieć sformułowanie znaczna ilość – pisze Gazeta Prawna.

W związku z tym Sąd Rejonowy dla Karkowa-Krowodrzy zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym. Chodzi o to, czy tak nieprecyzyjna regulacja nie narusza ustawy zasadniczej.

Sejm oraz Prokuratura Generalna nie podzielają tych wątpliwości. Ich zdaniem kwestionowane przepisy nie naruszają prawa. W nadesłanym do TK piśmie stwierdzono, że ustawodawca specjalnie posłużył się takimi sformułowaniami, by pozostawić swobodę sędziom.

To, czy posiadana ilość zostanie uznana za znaczną czy nieznaczną, ma dla oskarżonego bardzo duże znaczenie. Za nieznaczną ilości narkotyku zatrzymany jest traktowany łagodniej. Grozi za to do 3 lat pozbawienia wolności. Przy znacznej ilości kara może sięgnąć 10 lat więzienia.

 – Jeżeli ustawa przewiduje kary, konstytucja mówi, że jej przepisy powinny być dookreślone – mówi Gazecie prawnej prof. Piotr Winczorek, konstytucjonalista. Według niego używanie w ustawie antynarkotykowej pojęcia znaczna ilość może naruszać ustawę zasadniczą.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: