VAT na książki idzie w górę

Od maja 2011 roku wzrośnie ona z 0 do 5 procent. Dotyczy to książek drukowanych oraz wydawanych na dyskach, taśmach i innych nośnikach z symbolami ISBN.

Podwyższoną stawkę VAT na książki – które korzystały dotychczas ze stawki 0 proc. – wprowadziła ustawa z 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. nr 238, poz. 1578) – pisze Gazeta Prawna.

Dziennik przypomina, że zmiana stawki to skutek wygaśnięcia derogacji zawartej w traktacie akcesyjnym z 2004 r., przedłużonej w grudniu 2007 r. na dalsze trzy lata, tj. do 31 grudnia 2010 r. Stawka w wysokości 5-proc. jest zarazem najniższą, jaka może być zastosowana na wspomniane produkty w świetle przepisów Dyrektywy 2006/ 112/WE.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 15.4.2010

  Jak należy prowadzić książkę obiektu budowlanego?

  Na podstawie ustawy Prawo budowlane - właściciel lub zarządca jest obowiązany prowadzić książkę obiektu budowlanego dla każdego budynku oraz obiektu budowlanego nie będącego budynkiem, którego (...)

 • 31.10.2018

  Prawo autorskie przychylniejsze dla potrzeb osób niepełnosprawnych

  Zaproponowano regulacje, których celem będzie zniesienie przeszkód uniemożliwiających osobom niewidomym, słabowidzącym i z innymi niepełnosprawnościami dostęp do opublikowanych utworów (...)

 • 26.4.2018

  Renta socjalna w górę

  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej zakłada podwyższenie od 1 czerwca 2018 roku renty socjalnej do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. (...)

 • 16.3.2017

  VAT na e-booki

  Zasada równego traktowania nie sprzeciwia się temu, aby książki, dzienniki i periodyki cyfrowe dostarczane drogą elektroniczną były wyłączone ze stosowania obniżonej stawki VAT. Regulacje (...)

 • 27.6.2016

  Umowa o zachowaniu poufności - najważniejsze informacje

  Umowa o zachowaniu poufności, jest umową mającą na celu ochronę informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Ma ona na celu zapewnienie poufności przekazywanych sobie, pomiędzy partnerami (...)