W 2012 r. wyższe kary dla nieubezpieczonych kierowców

Kierowca samochodu osobowego za brak polisy OC zapłaci nawet 3 tysiące złotych kary – podaje Rzeczpospolita.

Obecnie kara ta wynosi 1980 zł. Po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r., taki kierowca zapłaci równowartość podwójnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2012 r. 3 tys. zł.

UFG planuje także częstsze kontrole, z wykorzystaniem nowego narzędzia, które pozwoli na stałe monitorowanie bazy danych polis OC i wykrywanie przerw w ubezpieczeniu danego pojazdu.

Dzięki temu możliwe będzie wykrycie przypadków krótkotrwałego braku ubezpieczenia OC. Kary są wtedy niższe. Za brak polisy OC do trzech dni kara wynosi 600 zł. Jeśli przerwa w ubezpieczeniu trwała od czterech do 14 dni, będzie to 1500 zł. Natomiast po upływie 15 dni bez ubezpieczenia kierowca będzie obowiązany zapłacić pełną stawkę, tj. 3 tys. zł.

Obserwuj nas na:

Tagi:  UFG, ubezpieczenie, OC

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Piotr

8.1.2012 21:12:6

Re: W 2012 r. wyższe kary dla nieubezpieczonych kierowców

Wyższe kary dla pijaków i piratów i dla zajeżdżaczy drogi i spychanie na bok do rowu lub drzewo


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 21.7.2018

  Kiedy będą wyższe zasiłki z pomocy społecznej?

  Rada Ministrów przyjęła 11 lipca 2018 r. rozporządzenie w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Wyższe kryteria zaczną (...)

 • 24.10.2012

  Czas pracy kierowców - wymiar czasu pracy kierowców

  Artykuł ten odnosi się do zagadnienia obliczania wymiaru czasu pracy kierowców w danym okresie rozliczeniowym. Jest to kolejny artykuł z serii traktujących o czasie pracy kierowców.

 • 25.3.2017

  Większa ochrona małoletnich

  Wyższe kary za przestępstwa wobec dzieci oraz kary za brak reakcji na najcięższe przestępstwa popełniane wobec dzieci wkrótce staną się faktem. Parlamentarzyści nie mieli wątpliwości, (...)

 • 25.9.2017

  Miarkowanie kary umownej

  Instytucja kary umownej została uregulowana w Kodeksie cywilnym (art. 483 i nast.). Zgodnie z nim można w umowie zastrzec, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania (...)

 • 25.4.2018

  Rząd przykręci śruby przestępcom

  Odstraszające kary dla złodziei i oszustów, walka z przestępstwami finansowymi, bezwzględne ściganie lichwiarzy i nieuczciwych windykatorów, ochrona praw pracowniczych, a także zaostrzenie (...)