Więzienie za żarty o podłożeniu bomby

W kodeksie karnym pojawi się nowy typ przestępstwa polegający na fałszywym informowaniu służb porządkowych o nieistniejącym zagrożeniu.

Projekt zmian jest już gotowy. Nowy art. 224a kodeksu karnego umożliwi skazanie nawet na 8 lat więzienia każdego, kto fałszywym alarmem zaangażuje do akcji ratowniczej funkcjonariuszy policji, strażaków czy pogotowie ratunkowe – czytamy na łamach Gazety Prawnej. Teraz za takie przewinienie grozi do 30 dni aresztu lub 1,5 tys. zł grzywny.

W województwie wielkopolskim spotkaliśmy się niejednokrotnie z fałszywymi informacjami o bombach w obiektach użyteczności publicznej czy nawet podłożonych u prywatnych przedsiębiorców. To niepotrzebne zaangażowanie służb porządkowych, odsuwanie od innych zadań i ogromne koszty dla właściciela obiektu – mówi Gazecie Prawnej Waldemar Paternoga, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.2.2018

  Poprawa wykonywania kar w Systemie Dozoru Elektronicznego

  Rządowy projekt przewiduje rozwiązanie, które zapewni bezpieczne oraz skuteczne wykonywanie kar w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE) oraz regulację, która poprawi system dozoru mobilnego (...)

 • 10.4.2019

  Sankcje za wypalanie traw

  Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się sezon na wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Jest to proceder, który w znacznym stopniu obniża wartość plonów, jest zabójczy (...)

 • 29.4.2018

  Nowy system kształcenia kadr Służby Więziennej

  Ustawa przewiduje zmianę systemu naboru oraz szkolenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz utworzenie uczelni Służby Więziennej, która będzie kształcić przyszłe (...)

 • 16.4.2017

  Więźniowie do pracy...

  Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej program „Praca dla więźniów” został ogłoszony 27 kwietnia 2016 roku. Program obejmuje (...)