Wybierają kary zamiast zatrudnienia niepełnosprawnych

Z raportu NIK wynika, że rząd i najważniejsze instytucje w państwie nie zatrudniają wystarczającej liczby niepełnosprawnych. Płacą za to wysokie kary.

Rekordzistą jest ZUS, który w ciągu ostatnich lat zapłacił prawie 114 mln zł kary. Ministerstwo Finansów  zapłaciło ponad 5 mln zł, a urzędy gminne, powiatowe i marszałkowskie co roku łącznie wpłacają do PFRON ponad 30 mln zł.

- Jeżeli urząd zatrudnia 100 osób, powinien mieć na etatach sześciu niepełnosprawnych. Jeśli nie ma, to musi płacić około 8 tys. zł miesięcznie do PFRON. Rocznie kosztuje to prawie 100 tys. zł, a przecież urzędy płacą z publicznych pieniędzy, czyli z naszych podatków – tłumaczy Rzeczpospolitej Edyta Sieradzka, ekspert ds. dofinansowań z PFRON.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

007sprinter

12.7.2010 20:31:21

Re: Wybierają kary zamiast zatrudnienia niepełnosprawnych

Ktoś przecież podejmuje decyzję, że nie zatrudni wcale bądź tylko tylu niepełnosprawnych. Odpowiada wprawdzie urząd, ale powinien OBLIGATORYJNIE wystąpić z regresem do faktycznie winnego. Oczywiście jest ograniczenie wysokości kary od pracownika do 3-mies poborów, ale w stosunku do kadry kierowniczej powinno być znacznie podwyższone. Może w końcu trafią tam fachowcy, którzy będą stosować prawo, a nie prawo stanowić samemu sobie, za nasze pieniądze. Sprzątaczka często nie zna nawet własnych uprawnień, kierownik, prezes czy dyrektor, który prawa nie zna i nie wie gdzie znaleźć osobę, która mu podpowie w czym rzecz niech wynosi się z urzędu czy firmy na swoją daczę. Niech sieje handluje pietruszką.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 15.2.2019

  Więcej cudzoziemców

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem do pracy i zamieszkania. Pokazują to dane z nowego raportu ZUS „Cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych”. Najchętniej (...)

 • 18.5.2017

  Jaka pomoc z programu „Za życiem”?

  Mieszkania chronione dla osób niepełnosprawnych, ułatwienia w powrocie na rynek pracy dla ich opiekunów czy zwiększenie liczby asystentów rodziny – to tylko niektóre (...)

 • 24.3.2019

  Od szkolenia do zatrudnienia

  Ochotnicze Hufce Pracy kontynuują w 2019 r. realizację dwóch projektów w ramach programu „Gwarancje dla młodzieży” – „Od szkolenia do zatrudnienia – EFS” (...)

 • 19.4.2005

  Składki na ubezpieczenie chorobowe

  Niniejszy artykuł przedstawia zasady finansowania składek na ubezpieczenie chorobowe, określa zasady ustalania podstawy wymiaru składki a także przedstawia zasady jej uiszczania. Wyjątkiem od zasady (...)

 • 4.5.2018

  Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w telewizji

  Nowa ustawa ma na celu zobowiązanie nadawców programów telewizyjnych do zapewnienia dostępności programów dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku (...)