Za długie chorowanie krótszy urlop

Pracownicy na zwolnieniach lekarskich oraz młode matki po powrocie do pracy mogą stracić część urlopu wypoczynkowego.

Wynika tak z nowelizacji dyrektywy o czasie pracy, nad którą pracuje Komisja Europejska – donosi Rzeczpospolita.

Zmiany podobają się pracodawcom. – Najwyższy czas zmienić przepisy tak, by pracownik, który przez pół roku był na zwolnieniu lekarskim, tracił połowę przysługującego mu urlopu  – mówi dla Rzeczpospolitej Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Podobnie powinno być z kobietami, które w związku z ciążą coraz częściej przechodzą na wielomiesięczne zwolnienie lekarskie, później na urlop macierzyński, a wreszcie na skumulowany wypoczynkowy – proponuje na łamach dziennika ekspert.

Wiceprzewodniczący OPZZ zapowiada, że będą się sprzeciwiać pomysłom Unii wszystkimi możliwymi sposobami. – Taka zmiana ma na celu jedynie zwiększenie zysków przedsiębiorców – mówi Rzeczpospolitej Andrzej Radzikowski.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

bajtek

16.2.2011 0:9:59

Re: Za długie chorowanie krótszy urlop

le głupota, powinien być jakiś wyznacznik. Ktoś pracował np. 10 lat i nie był na zwolnieniu i nagle zachoruje i jeszcze mu się obetnie urlop, a ktoś choruje w roku po 2 lub 3 miesiące i będzie miał te same prawa to chore. Każdy ma prawo zachorować, a co jeśli zachoruje na raka, nie dość że czeka go długotrwała kuracja to jeszcze obetnie mu się prawo do urlopu. Dzisiejsze prawo i ludzie którzy myślą nad takimi zmianami są chorzy.

DI

15.2.2011 16:5:10

Re: Za długie chorowanie krótszy urlop

To gdzie jest ta pomoc dla młodych matek? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że pracodawcy często sami przymusowo wysyłają kobiety w ciąży na zwolnienia lekarskie...nie chcą takich kobiet w pracy. I najlepiej zabrać cały urlop! Napewno będzie więcej dzieci!!!!a społeczeństwo będzie coraz starsze.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 19.5.2016

  Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?

  Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)

 • 8.9.2017

  Urlopy dla rodziców

  Od stycznia do lipca br. z urlopów dla rodziców skorzystało ponad 500 tys. osób w tym 402 tys. kobiet i 97,3 tys. mężczyzn. To ponad 20 tys. więcej niż w analogicznym okresie (...)

 • 14.5.2017

  Rodzice na urlopach

  Wraz z wzrostem liczby urodzeń rośnie liczba urlopów rodzicielskich. Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 (...)

 • 14.10.2016

  Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?

  Urlop wypoczynkowy to wolny od pracy okres czasu do wykorzystania w ciągu roku, przeznaczony na wypoczynek pracownika - regenerację sił, relaks fizyczny i psychiczny. Urlop wypoczynkowy jest (...)

 • 14.1.2019

  Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - kiedy przysługuje i jak go wyliczyć?

  W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Zatem ekwiwalent (...)