Za małe wsparcie dla mniejszości narodowych

500 mln złotych – tyle pieniędzy poszło z państwowej kasy na wspieranie mniejszości narodowych i etnicznych w latach 2007 – 2009.

Według raportu NIK – przytaczanego przez Rzeczpospolitą - mniejszości mają zagwarantowane prawa, ale samorządy niewystarczająco je wspierają.

11 gmin na 18 zbadanych nie podejmowało inicjatyw, które przybliżałyby znaczenie mniejszości – mówi gazecie prezes NIK Jacek Jezierski.

Pozytywnie oceniono m.in. realizację wspierania Romów. Tylko jedna gmina nie realizowała programu.

Na stypendia dla jednego romskiego ucznia przeznaczono w ciągu roku 2,5 tys. zł. Czasem pomoc dzieciom mniejszości doprowadza jednak do dyskryminacji polskich. Przykładowo w szkole w Nowej Soli wydano w zeszłym roku 80 tys. zł, m.in. na wycieczki dla dzieci romskich. Dyrektor przyznał, że nie stać na nie było rodziców innych uczniów – czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 9.6.2014

  Nowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych

  Zniżki w państwowych muzeach, galeriach, placówkach sportowych, parkach narodowych oraz w komunikacji publicznej czy PKP. Być może wkrótce także system zniżek obejmie partnerów (...)

 • 18.2.2019

  PROW sfinansuje gwarancje do kredytów

  Zaproponowano przepisy, które umożliwią stosowanie instrumentów finansowych (IF) w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020). Chodzi o nową formę (...)

 • 25.6.2017

  Ekologiczne pożyczki EBI

  Co najmniej 75 mln euro trafi do Polskich firm i samorządów dzięki pożyczce Europejskiego Banku Inwestycyjnego udzielonej Bankowi Ochrony Środowiska. Unijne pieniądze mają wesprzeć małe (...)

 • 21.4.2017

  Łatwiej o ulgi dla uczących się polskiego

  Nowa ustawa uprawnia konsula do wydawania bez pobierania opłaty konsularnej dokumentów poświadczających prawo do ulg komunikacyjnych oraz ulgowego wstępu do muzeów i parków narodowych, (...)

 • 30.6.2017

  Nowe rozwiązania w medycynie szkolnej?

  Niebawem do konsultacji publicznych trafi projekt założeń do ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Minister Zdrowia zapowiedział wprowadzenie 3 elementów nowego systemu (...)