Zarobki sędziów nie są niskie na tle Europy

W poniedziałek sędziowie protestowali przeciwko niskim wynagrodzeniom. Według rządu pensje wydających wyroki nie są takie złe.

Sędziowie narzekali, że na początku kariery przedstawiciel ich zawodu w Polsce zarabia 15 189 euro rocznie. Za nami są tylko Rosja, Gruzja, Azerbejdżan, Albania, Bułgaria, Armenia i Mołdawia – pisze Rzeczpospolita.

Nie możemy przeliczać funtów, złotówek i euro i porównywać tych kwot, bo różna jest wartość pieniędzy. Bardziej miarodajne jest odniesienie wysokości pensji do średniej danego kraju – mówi w rozmowie z dziennikiem Joanna Dębek z Ministerstwa Sprawiedliwości. 

A tu wynagrodzenia polskich sędziów prezentują się dość dobrze. Z pensjami dwukrotnie wyższymi od średniej krajowej rozpoczynający karierę sędzia plasuje się w połowie stawki krajów należących do Unii Europejskiej.

Mierząc zarobki sędziów taka miara okazuje się, że za nami są takie państwa, jak Niemcy, Włochy, Hiszpania, Francja, Holandia czy kraje skandynawskie.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

gini

22.9.2011 13:53:25

Re: Zarobki sędziów nie są niskie na tle Europy

To, że ktoś ma 2x więcej od biedaka, to nie znaczy, że nie jest biedakiem. Odniesienie do średniej krajowej pozwala stwierdzić, że sędziowie mają lepiej od wielu innych w Polsce, ale nijak nie znaczy, że ich wynagrodzenia są wysokie na tle Europy. Miarodajne byłoby ustalenie siły nabywczej wynagrodzenia w stosunku do zadanego koszyka dóbr. Tutaj wynik byłby tylko nieznacznie lepszy niż przy przeliczeniu na euro.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: