3-letni okres wypowiedzenia mieszkania lokatorskiego

Pytanie:

"W czerwcu 2008 roku wypowiedziałam umowę najmu lokalu mieszkalnego na podstawie art. 11 ust.5 Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r z zachowaniem 3-letniego okresu wypowiedzenia, który minął z dniem 30.06.2011 r.Wniosłam o opuszczenie i wydanie lokalu od dnia 01.07.2011 r oraz poinformowałam lokatorów, iż po tym terminie będą zobowiązani do uiszczania odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu.Okres wypowiedzenia minął, a lokatorzy w dalszym ciągu zajmują mieszkanie.Z jakim wyprzedzeniem powinnam przedstawić im nową stawkę czynszu (odszkodowanie) i na czym bazować naliczając go ?"

Odpowiedź prawnika: 3-letni okres wypowiedzenia mieszkania lokatorskiego

Zgodnie z art. 11 ust. 5 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego nie później niż na 3 lata naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, a nie dostarcza mu lokalu zamiennego i lokatorowi nie przysługuje prawo do lokalu, w którym może zamieszkać w warunkach takich, jakby otrzymał lokal zamienny.

Na mocy art. 18 ust. 1, osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie. 

Odszkodowanie odpowiada wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu – dla ustalenia tej wysokości należy wziąć pod uwagę standard lokalu oraz stawki czynszu w danej okolicy. Jeżeli odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od tych osób odszkodowania uzupełniającego. Jednakże osoby uprawnione do lokalu zamiennego albo socjalnego, jeżeli sąd orzekł o wstrzymaniu wykonania opróżnienia lokalu do czasu dostarczenia im takiego lokalu, opłacają odszkodowanie w wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, jakie byłyby obowiązane opłacać, gdyby stosunek prawny nie wygasł.

Przepisy nie przewidują obowiązku wcześniejszego zawiadomienia byłych lokatorów o konieczności płacenia odszkodowania. Obowiązek ten wynika z ustawy. Można jednak takie zawiadomienie wysłać. W razie gdyby odszkodowanie nie było płacone, należy wysłać osobom zajmującym lokal wezwanie do zapłaty. Kolejnym krokiem może być wniesienie do sądu pozwu o zapłatę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika