Administracyjny tytuł wykonawczy na nieletniego

Pytanie:

"Zmarł ojciec. Postanowieniem Sądu spadek po zmarłym nabyła żona i dwoje nieletnich dzieci 10 i 13 lat. Po zmarłym został majątek oraz zadłużenia podatkowe. Urząd skarbowy orzekł odpowiedzialność za zadłużenia na żonę i dwoje nieletnich dzieci. Czy urząd skarbowy może wystawić administracyjny tytuł wykonawczy na nieletnich celem ściągnięcia podatku? Jak winien być wystawiony tytuł wykonawczy, w tym przypadku na nieletnie dzieci?"

Odpowiedź prawnika: Administracyjny tytuł wykonawczy na nieletniego

Zgodnie z art. 26 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, organ egzekucyjny wszczyna egzekucję administracyjną na wniosek wierzyciela i na podstawie wystawionego przez niego tytułu wykonawczego, sporządzonego według ustalonego wzoru.

Przepisy nie wskazują, iż tytuł wykonawczy może być wystawiony tylko na pełnoletniego zobowiązanego. Zatem nie ma przeszkód, żeby tytuł wykonawczy był wystawiony na nieletniego, jeśli zgodnie z odrębnymi przepisami może być on odpowiedzialny za zobowiązania podatkowe (np. zgodnie z art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej spadkobiercy podatnika – a spadkobiercami mogą być również dzieci – przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy).

Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z art. 98 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Przepis ten będzie miał szczególne znaczenie już w toku postępowania egzekucyjnego, gdyż dziecko oczywiście nie może występować samodzielnie, będzie reprezentowane z mocy prawa przez rodzica jako przedstawiciela ustawowego.

Ważne konsekwencje niesie za sobą także ograniczenie w tym przypadku odpowiedzialności spadkobiercy za długi do wysokości stanu czynnego spadku (czyli czystej wartości otrzymanego spadku), gdyż przyjęcie spadku nastąpiło z dobrodziejstwem inwentarza (por. art. 98 § 1 Ordynacji podatkowej).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika