Amortyzacja aportu

Pytanie:

"Do spółki z o.o. wniesiono aportem całe przedsiębiorstwo (prowadzone na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej), w którego skład wchodzi nieruchomość. Nieruchomość ta została wyceniona do wysokości wartości rynkowej. Na nieruchomość tę składają się również budynki, które we wnoszonym przedsiębiorstwie były amortyzowane. Ich wartość księgowa była 100 000,00 zł. Przy wnoszeniu aportu zostały wycenione na 200 000,00 zł, tak też zostały zaksięgowane. Od jakiej wartości początkowej można dokonać amortyzacji budynku po wniesieniu aportu?"

Odpowiedź prawnika: Amortyzacja aportu

Utrata wartości przedmiotów stanowiących środki trwałe obrazowana jest w bilansie spółki w postaci odpisów amortyzacyjnych, które pomniejszają wynik finansowy.

W sytuacji, kiedy budynek zostanie wniesiony w drodze aportu do spółki i nie jest elementem wnoszonego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, stosuje się przepis art. 16 g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż w razie nabycia majątku, w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, wartością początkową jest wartość ustalona przez podatnika na dzień wniesienia wkładu, nie wyższa jednak od jego wartości rynkowej. Możliwe jest wniesienie aportu o wartości rynkowej przewyższającej wartość nominalną udziałów otrzymanych w zamian za aport, ale nie na odwrót, tzn. nie można objąć udziałów za aport o wartości niższej od wartości nominalnej udziałów (w świetle Kodeksu spółek handlowych). Konsekwencją „niedoszacowania” wnoszonego aportu może być tworzenie tzw. cichych rezerw, które nie są wykazywane w bilansie i stanowią niejawny aktyw będący niejako potencjalnym zyskiem. Jeżeli suma wartości składników majątkowych aportowanego przedsiębiorstwa jest niższa od wartości nominalnej objętych w zamian udziałów, różnica ta zapisana jest w księgach jako tak zwana wartość firmy. Nie podlega ona jednak amortyzacji (argument z art. 16b ust. 2 pkt 2).

W przedstawionym stanie faktycznym budynek jest częścią przedsiębiorstwa. W sytuacji nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) stosuje się odpowiednio przepisy art. 16g ust. 9 i wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu, który wnosi aport. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10 art 16g i zgodnie z nim w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części i wystąpienia, w wyniku tego wniesienia u spółki nabywającej, dodatniej wartości firmy, łączną wartość początkową środków trwałych stanowi suma ich wartości rynkowej. W sytuacji kiedy wystąpi ujemna wartość firmy, łączną wartość początkową środków trwałych będzie stanowić różnica pomiędzy nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów a wartością składników majątkowych nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Polecamy także:


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika