Badania okresowe dla pracowników

Pytanie:

W kontekście zagrożeń czynnikami szkodliwymi i uciążliwymi na stanowisku pracy, ze względu na długotrwałą (od 4 do 10 godzin) obsługę komputera, proszę o wskazanie jakie badania należy (chodzi o badanie okresowe) wykonać pracownikowi i jakie są tego podstawy prawne? Czy ilość konsultacji specjalistycznych (okulista, neurolog lub inny), z wyłączeniem konsultacji lekarza medycyny pracy, zależy od ilości godzin przepracowanych przy komputerze? Jako pracodawca z przyczyn ekonomicznych jestem zainteresowany zapłaceniem za minimalny (niezbędny, wynikający z obowiązujących przepisów) zakres badań.

Masz inne pytanie do prawnika?

19.1.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Badania okresowe dla pracowników

Badania profilaktyczne dla osób, które narażone są na zagrożenie wynikające z używania monitorów komputerowych przeprowadza się co cztery lata. Są to badania ogólne ze zwróceniem uwagi na układ ruchu w obrębie kończyn górnych i kręgosłupa szyjnego, okulistyczne oraz w zależności od wskazań - dermatologiczne. W przypadku ujawnienia odchyleń ze strony układu ruchu w zakresie kończyn górnych wskazana jest konsultacja ortopedyczna. Częstotliwość przeprowadzania badań nie zależy od czasu, który dana dana osoba spędza pracując przy komputerze.

Podstawę prawną stanowi tutaj art. 229 kodeksu pracy oraz wydane na jego postawie rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej na pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: