Odpowiedź prawnika: Badania pracowników - zaświadczenie lekarskie
Do dokonywania pracowniczych badań lekarskich wstępnych, jak również okresowych uprawnieni są lekarze medycyny pracy, czy też lekarze przemysłowi. Badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.
-
określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,
-
w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy - określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu,
-
w przypadku pracowników - określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,
-
informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, o których mowa w pkt 2 i 3, czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Badanie profilaktyczne kończy się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym:

-
brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy lub
-
przeciwwskazania zdrowotne do pracy na określonym stanowisku pracy.
W zaświadczeniu, którego wzór został określony w rozporządzeniu z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy, wydanym przez lekarza, znajdzie się stwierdzenie: „zatrudniony/przyjmowany do pracy w (nazwa i adres zakładu pracy) na stanowisku (tutaj będzie podane stanowisko) wobec braku przeciwwskazań zdrowotnych - zdolny(a) do wykonywania pracy na ww stanowisku” lub - że nie jest zdolny.
