Bezprawne przekazanie informacji o stanie rachunku

Pytanie:

Czy jeśli bank przekazał osobie trzeciej (nieupoważnionej) informacje dotyczące salda na moim koncie, naruszając tym samym moje dobro osobiste i tajemnicę bankową - można podjąć jakieś kroki w celu uzyskania odszkodowania?

Masz inne pytanie do prawnika?

17.1.2001

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Bezprawne przekazanie informacji o stanie rachunku

Oczywiście, że można. Tyle tylko, że warunkiem koniecznym uzyskania odszkodowania jest wystąpienie szkody majątkowej związanej z naruszeniem tajemnicy bankowej. Proszę więc najpierw rozważyć jaka szkoda wystąpiła w tym przypadku i w jaki sposób będzie można ją udowodnić i wyliczyć. Myślę, że w ewentualnych rozmowach z bankiem pomocna będzie informacja, iż naruszenie tajemnicy bankowej jest także przestępstwem, za które zgodnie z art.171 ust.5 Prawa bankowego grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Odpowiedzialności polegałby pracownik banku ujawniający tajemnicę.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: