Brak adresu pozwanego a umorzenie postępowania

Pytanie:

"Jako firma transportowa wykonaliśmy kilka frachtów na rzecz firmy czeskiej. Firma ta nie zapłaciła za usługi i w ogóle zniknęła z rynku. Wystąpiłam do sądu o wydanie nakazu zapłaty. Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym został wydany. W chwili obecnej otrzymałam pismo z sądu, wzywające mnie jako powoda do podania aktualnego miejsca siedziby bądź złożenia wypisu z rejestru pozwanego. Nie znam aktualnego adresu i nie wiem gdzie należy zwrócić się by otrzymać aktualny odpis z rejestru. Sąd informuje, że bezskutecznie starał się dostarczyć nakaz i jeśli nie wskażę siedziby nastąpi zawieszenie postępowania. Nie liczę, na odzyskanie tych pieniędzy, ale chciałam wciągnąć przynajmniej w koszty tę wartość. Nie mogę tego zrobić jeśli nie nastąpi umorzenie postępowania egzekucyjnego? Jakie jeszcze inne kroki mogę podjąć? W jaki sposób mogę starać się uzyskać umorzenie postępowania przeciw czeskiemu dłużnikowi?"

Odpowiedź prawnika: Brak adresu pozwanego a umorzenie postępowania

Zgodnie z art. 499 kodeksu postępowania cywilnego (kpc) nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym nie może być wydany, jeżeli według treści pozwu:

  1. roszczenie jest oczywiście bezzasadne; 
  2. przytoczone okoliczności budzą wątpliwość;
  3. zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego; 
  4. miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju. 

Jednakże w opisanym stanie faktycznym mamy do czynienia ze sprawą gospodarczą, a w związku z tym na podstawie art. 4794 § 3 kpc, przepis art. 499 pkt 4 nie znajduje zastosowania.

Na wezwanie sądu powinna więc Pani poczynić starania w celu uzyskania aktualnego adresu pozwanego, w tym celu należałoby przede wszystkim ustalić adres tej firmy w Czechach, na podstawie czeskiego rejestru sądowego. Po ustaleniu tego adresu oraz uzyskaniu odpisu z odpowiedniego rejestru, należy go doręczyć do sądu. Jeżeli nie uzyska Pani przedmiotowego adresu, wówczas sąd zawiesi postępowanie na podstawie art. 177 §1 pkt 6 kpc. Jednakże należy wskazać, że sąd umorzy postępowanie zawieszone z przyczyn wskazanych w art. 177 § 1 pkt 6, jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie został zgłoszony w ciągu sześciu miesięcy od daty postanowienia o zawieszeniu (art. 47911 kpc).

Jeżeli uda się Pani ustalić adres dla doręczeń, oraz sąd skutecznie doręczy nakaz zapłaty, a nie zostanie w odpowiednim terminie złożony od niego sprzeciw, wówczas (po uprawomocnieniu nakazu zapłaty) może Pani wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności oraz jego doręczenie. Jeżeli okaże się, że siedziba spółki znajduje się w Czechach, wówczas z takim dokumentem będzie Pani zmuszona zgłosić się do odpowiednich czeskich organów egzekucyjnych. Najlepiej skierować się z tą sprawą do kancelarii zajmującej się prawem czeskim (najlepiej gdy będzie to kancelaria polsko - czeska działająca w Czechach), wówczas szybciej i sprawniej przeprowadzi Pani całą sprawę. Jeżeli czeski organ egzekucyjny wyda postanowienie o bezskuteczności egzekucji, wówczas będzie Pani musiała przeprowadzić sądową procedurę uznania orzeczenia zagranicznego przez sądy polskie i dopiero po takim uznaniu czeskiego postanowienia o bezskuteczności egzekucji, będzie Pani mogła kwotę roszczenia wrzucić w koszty.

Jeżeli jednak, okaże się, iż siedziba firmy znajduje się w Polsce, wówczas procedura będzie podobna: doręczenie adresu pozwanego, wydanie i doręczenie nakazu zapłaty, uprawomocnienie nakazu zapłaty, nadanie klauzuli wykonalności, wszczęcie postępowania egzekucyjnego, bezskuteczność egzekucji, wliczenie w koszty.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika