Brak odpowiedzi prokuratury na wnioski dowodowe

Pytanie:

"Przeciwko mnie prokuratura prowadziła dochodzenie w zw. z art. 270 par. 1 k.k. W dniu 29 maja 2006 roku zostałem - jako podejrzany - zaznajomiony z materiałami dochodzenia. Ponieważ było to końcowe zaznajomienie, ja w dniu 31 maja, czyli w ustawowym terminie 3 dni złożyłem pismo procesowe z wnioskami o przeprowadzenie czynności śledztwa i dopuszczenie dowodów świadczących o mojej niewinności. Tymczasem już w dniu 30 maja 2006 roku, prokurator nie czekając na 3 dniowy termin zamknął śledztwo i powiadomił mnie o przesłaniu aktu oskarżenia do sądu grodzkiego. Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na moje wnioski dowodowe, generalnie pismo zostało tylko włączone do akt sprawy. Czy brak ustosunkowania się prokuratury do zgłoszonych w ustawowym terminie wniosków dowodowych stanowi naruszenie praw podejrzanego do obiektywnego i rzetelnego postępowania i czy przysługują mi jakieś środki skarżące takie zachowanie prokuratury?"

Odpowiedź prawnika: Brak odpowiedzi prokuratury na wnioski dowodowe

Jeżeli istnieją podstawy do zamknięcia śledztwa, na wniosek podejrzanego lub jego obrońcy o końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania, prowadzący postępowanie powiadamia podejrzanego i obrońcę o terminie końcowego zaznajomienia, pouczając ich o prawie uprzedniego przejrzenia akt w terminie odpowiednim do wagi lub zawiłości sprawy, określonym przez organ procesowy. Termin zaznajomienia podejrzanego z materiałami postępowania powinien być tak wyznaczony, aby od doręczenia zawiadomienia o nim podejrzanemu i jego obrońcy upłynęło co najmniej 7 dni. W terminie 3 dni od daty zaznajomienia podejrzanego z materiałami postępowania strony mogą składać wnioski o uzupełnienie śledztwa. Przepis art. 315 § 2 stosuje się odpowiednio. Zgodnie z tym artykułem stronie, która złożyła wniosek, oraz jej obrońcy lub pełnomocnikowi nie można odmówić wzięcia udziału w czynności, jeżeli tego żądają. Termin trzydniowy do złożenia wniosku o uzupełnienie śledztwa jest terminem porządkowym, nie ma charakteru terminu zawitego; złożenie wniosku po tym terminie nie czyni go z tego powodu bezskutecznym. Jeśli wniosek jest zasadny, to mimo złożenia go w ostatniej fazie postępowania przygotowawczego - przed wniesieniem aktu oskarżenia, powinien być uwzględniony. W wypadku uwzględnienia wniosku podejrzanemu i jego obrońcy nie można odmówić udziału w zawnioskowanych czynnościach. Naruszenie tego przepisu spowoduje, albo przeprowadzenie wniosków dowodowych przez sąd, albo Sąd może przekazać sprawę prokuratorowi w celu uzupełnienia postępowania, jeżeli akta sprawy wskazują na istotne braki tego postępowania, zwłaszcza na potrzebę poszukiwania dowodów, zaś dokonanie niezbędnych czynności przez sąd powodowałoby znaczne trudności. Na takie działanie prokuratora służy zażalenie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika