Brak postanowienia o zawieszenia postępowania

Pytanie:

"Została złożona do Sądu skarga na czynności komornika sądowego wraz z wnioskiem o wstrzymanie postępowania egzekucyjnego do czasu rozstrzygnięcia skargi. Skarga po 2 miesiącach została rozpatrzona i oddalona, ale Sąd w żaden sposób nie wypowiedział się co do wniosku o wstrzymanie/zawieszenie egzekucji. Zajęcie cały czas trwa niezmiennie i w żaden sposób sąd nie ustosunkował się co do wniosku o wstrzymanie postępowania egzekucyjnego. Czy oprócz rozpatrzenia skargi powinno zapaść osobne orzeczenie w sprawie wstrzymania postępowania egzekucyjnego , a jeśli takowe orzeczenie nie zostało wydane to czy narusza to przepisy i kogo o tym zawiadamiać? Gdyby zapadło orzeczenie o zawieszeniu postępowanie egz. to jak długo trwałoby takie zawieszenie w przypadku oddalenia skargi z jednoczesnym odwołaniem się strony na postanowienie oddalające skargę na czynności komornika? "

Odpowiedź prawnika: Brak postanowienia o zawieszenia postępowania

Zgodnie z art. 821 kpc, sąd może na wniosek zawiesić w całości lub części postępowanie egzekucyjne, jeżeli złożono skargę na czynności komornika lub zażalenie na postanowienie sądu. Zawieszenie postępowania sąd może uzależnić od złożenia przez dłużnika zabezpieczenia. Jeżeli dłużnik zabezpieczy spełnienie swego obowiązku, sąd może uchylić dokonane czynności egzekucyjne, z wyjątkiem zajęcia. Sąd może odmówić zawieszenia postępowania albo już zawieszone postępowanie podjąć na nowo, jeżeli wierzyciel zabezpieczy naprawienie szkody, jaka wskutek dalszego postępowania może wyniknąć dla dłużnika.

Sąd w przedmiocie zawieszenia postępowania egzekucyjnego orzeka w formie postanowienia na które przysługuje zażalenie (art. 828 kpc).

W opisanej sytuacji, sąd miał obowiązek ustosunkować się do złożonego wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego i miał obowiązek to uczynić w formie postanowienia. W takiej sytuacji przysługuje Państwu prawo wezwania sądu do ustosunkowania się do przedmiotowego wniosku oraz uzupełnienie postanowienia o rozstrzygnięcie w sprawie wniosku, wówczas od momentu doręczenia takiego postanowienia będzie Państwu przysługiwało zażalenia na to orzeczenie. Mogą Państwo również wnieść skargę na sędziego do przewodniczącego sądu, jednakże będzie rozpatrywane to tylko pod względem administracyjnym - Przewodniczący nie wpłynie na treść postanowienia, natomiast może przeprowadzić kontrolę prawidłowości prowadzenia postępowania w tej sprawie.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego ustanie w momencie odpadnięcia przyczyny zawieszenia. Jeżeli postępowanie zostanie zawieszone w związku z wniesieniem skargi na czynności komornika, wówczas zwieszenia powinno trwać, aż do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy (uprawomocnienia się postanowienia - czyli do czasu rozpatrzenia odwołania od postanowienia oddalającego skargę na czynności komornika). Zaznaczamy jednak, że sąd może w każdej chwili cofnąć postanowienia o zawieszeniu jeżeli uzna, że przyczyna zawieszenia ustała.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika