Cesja należności dochodzonej przed sądem

Pytanie:

"Stałem się właścicielem należności, która została mi przekazana w drodze cesji, jako zapłata zobowiązania. Należność ta jest dochodzona przed sądem. Poprzedni właściciel tej należności dochodził jej na drodze sądowej, opłaciwszy pełnomocnika procesowego. Czy jako nowy właściciel tej należności mam prawo do dalszego reprezentowania mnie przez opłaconego już pełnomocnika (kancelarię radcowską)? Innymi słowy, czy poprzednio wybrany i opłacony pełnomocnik ma obowiązek reprezentować mnie przed sądem, czy też pełnomocnictwo to wydasło automatycznie z chwilą scedowania należności? Jeżeli wygasło, to w jaki sposób poprzedni właściciel mógłby przekazać mi takie prawa do wcześniej udzielonego pełnomocnictwa dla kancelarii prawnej?"

Odpowiedź prawnika: Cesja należności dochodzonej przed sądem

W wyniku cesji, czyli przelewu określonej wierzytelności cywilnoprawnej następuje zmiana wierzyciela - staje się nim nowy podmiot (osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna). Ma to swoje konsekwencje w odniesieniu do pełnomocnictwa udzielonego przez zbywcę wierzytelności do reprezentowania go w postępowaniu sądowym zmierzającym do uzyskania tytułu obejmującego ową wierzytelność. Skutki cesji nie rozciągają się tak dalece, aby dotyczyć również pełnomocnictwa. Innymi słowy, zbywca ustanawiając pełnomocnika procesowego upoważnił go do działania na swoją rzecz w określonym celu. Nawet w sytuacji opisanej w pytaniu, gdy w toku postępowania sądowego nastąpi zmiana wierzyciela, pełnomocnik procesowy zbywcy nie ma automatycznie obowiazku reprezentowania nabywcy wierzytelności. Warto jednak zauważyć, że pełnomocnik mógłby działać dalej w interesie nabywcy wierzytelności, ale jedynie wówczas, gdy nabywca upoważni go do tego działania (z wszelkimi tego konsekwencjami, m.in. w zakresie konieczności zapłaty wynagrodzenia, wystawienia dokumentu pełnomocnictwa itp.). Reasumując,  cesja wierzytelności nie pociąga za sobą automatycznie cesji praw i obowiązków wynikających z udzielonego przez zbywcę pełnomocnictwa procesowego.

Proszę pamiętać, że zbycie w toku sprawy rzeczy lub prawa, objętych sporem, nie ma wpływu na dalszy bieg sprawy. Nabywca może wejść na miejsce zbywcy tylko za zezwoleniem strony przeciwnej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika