Co jest ważniejsze ustawa, czy umowa

Pytanie:

"W akcie notarialnym o sprzedaży (rok 1999) lokalu mieszkalnego przez gminę osobie fizycznej z zastosowaniem bonifikaty jest zawarty punkt, że w razie zbycia lokalu przed upływem 10 lat od dnia dzisiejszego lub jego wykorzystywania na cele inne, niż mieszkalne - udzielone bonifikaty podlegać będą zwrotowi, po jej waloryzacji. Nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej. W ustawie o gospodarce nieruchomościami (w starej jak i nowej wersji), na podstawie której sporządzono wyżej wymieniony akt notarialny w art. 68 ust.2 jest mowa o 5 latach. Czy nadrzędny jest zapis w ustawie (5 lat) w stosunku do aktu i można by żądać sprostowania aktu art. 353 (1) kc granice swobody umów? Czy nadrzędny jest zapis w akcie notarialnym w stosunku do ustawy i obowiązuje 10 lat?"

Odpowiedź prawnika: Co jest ważniejsze ustawa, czy umowa

Właściwy organ może żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli nabywca nieruchomości przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, zbył lub wykorzystał nieruchomość na inne cele niż wymienione w ustawie. Nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej. Taki zapis obowiązywał w ustawie w 1999 roku. Zadanie zwrotu bonifikaty nie jest decyzja administracyjna jest po prostu żądanie zwrotu części ceny. Sprzedaż nieruchomości jest stosunkiem cywilnoprawnym. Obowiązującym w tym zakresie jest termin 10 letni, gdyż jest to termin obowiązujący w dniu zawarcia umowy.

Nie jest oczywiście wykluczone wystąpienie z wnioskiem o zmianę ustalonego terminu do Gminy. Gmina w tym zakresie nie wykonuje władztwa administracyjnego jest po prostu stroną umowy. Obowiązujący jest co należy podkreślić termin ustawowy z dnia zawarcia umowy, czyli 10 lat.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika